MENU – Mosha 9M+

**Oraret e gjidhenies ose e qumeshtit formule te vazhdojne cdo 4 ore, kryesisht ne mengjes kur femija zgjohet, ne oraret midis vakteve dhe ne darke para gjumit (ose naten kur femija zgjohet naten).

MENGJESI ora 08.00

 1. E hene – Boronica me Yoghurt
 2. E marte – Drithra me qumesht dhe fruta pure siper
 3. E merkure – Salce me avokado, krem djathi dhe te verdhen e vezes
 4. E enjte – Pure me vlera te larta hekuri me drithra
 5. E premte – Pure kungulli me molle
 6. E shtune – Drithra me molle dhe shege
 7. E djele – Pure kumbulle

PARADITE ora 11.00

Ushqime te shpejta: Kos natyral, kos me fruta natyrale, leng frutash te bera vet, fruta te ndryshme te stines, perime qe hahen pa u gatuar, biskota per femije, chipsa per femije, fete buke me salce siper te lyer.

DREKA ora 14.00

 1. E hene – Pure me perime (thjerreza, spinaq, patate e embel)
 2. E marte – Supe me leng nga kockat e mishit te vicit
 3. E merkure – Patate e embel me shijen e mishit te pules
 4. E enjte – Salmon i zier me perime
 5. E premte – Miks perimesh me makarona
 6. E shtune – Supe me mish vici dhe perime
 7. E djele – Kotoleta peshku me Patate pure

DARKA ora 17.30-18.00

 1. E hene – Drithra nate me qumesht
 2. E marte – Pure Spinaq me molle
 3. E merkure – Drithra nate me molle e pak kanelle
 4. E enjte – Pure oriz me perime
 5. E premte – Quinoa me djath e fasule te erreta
 6. E shtune – Mufinsa me pule dhe perime
 7. E djele – Pure kumbulli i embel me makarona te vogla

Per moshen 9 muajsh vlen cdo recete 6, 7, dhe 8 muajsh. MENU per moshen 6 Muajsh, Menu per moshen 7 Muajsh dhe Menu per moshen 8 Muajsh

Copyright @receta_baby

One Comment

 1. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes – nga @receta_baby – Receta BABY

Lini një Përgjigje