Mufinsa me Pule &Perime

MOSHA 8M+

《Finger food》

Kjo eshte nje recetë shumë e shijshme dhe e përshtatshme per femijet qe duan te hane me doren e tyre.

Përbërësit:

 • 1 kokerr Veze (vetem e verdha per 8M+, e gjithe veza 10 M+)🥚
 • 1 kokerr Patate 🥔
 • 1 karrote e vogel 🥕
 • 1 copë gjoks pule
 • 1/2 Spec i vogel jeshil
 • 50 g djath te butë pice
 • 1 lugë gjalp (margarine pa kripe)
 • Erreza sipas dëshirës

Përgatitja e recetes:

 1. Pasto dhe qërro pataten dhe karroten
 2. Ziej karroten, pataten dhe pulën rreth 15 min.
 3. Grije imet djathin e butë, Pas zierjes edhe karroten dhe specin. Pataten pas zierjes shtype me pirun.
 4. Perzieji sebashku ne nje ene pak te thelle dhe trazoji sebashku te lidhen mire. Shto vezen e kuqe dhe erreza (Borzilok, majdanoz, menderz) dhe perzieji perseri.
 5. Shkri gjalpin dhe me te lyej nje tave me format e mufinsave me gjalp dhe me luge mbushni format e e tyre nje e nga nje (mund te perdoren edhe forma mufinsash te posacme ose leter kuzhine te prere ne katror)
 6. Futi te piqen ne furre ne temperature 180°C per 15 min.

Ju befte mire!

One Comment

 1. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

Lini një Përgjigje