Drithra me Molle & Kanelle

Kjo recetë mund të quhet edhe nje tip sultiashi i pergatitur me oriz normal, molle dhe kanelle.

Per receten nevojiten:

 • 1 gote Qumesht
 • 1 gote uje
 • 1/2 gote oriz
 • 1 kokerr molle e qerruar
 • 1 luge kanelle
 • 1 lugë gjalp

Përgatitja:

 1. Ne fillim qerroni lekuren e molles dhe prijeni ate ne copëza. Lini 2 feta molle per dekor ne fund me lekure
 2. Në nje ene hidhni gotenme uje dhe vendoseni te ziej ne zjarr. Shtoni dhe copat e molles te ziejnë sebashku.
 3. Shtoni orizin e me pas goten me qumesht. Lerini te ziejnë derisa te avulloj me se shumti sasia e ujit ne enë.
 4. Kur te jete arritur trashesia e duhur dhe molla te jete shkrire totalisht. Perziejeni duke i shtypur copat e molles shume imet. Perzierjen mund ta kaloni dhe ne mikser per ta bere ne forme kremi te holle. *Kujdes te kete uje mjaftueshëm per tu punuar ne mikser.
 5. Per dekor i vini ne copa 2 frutat e molles dhe pudroseni me kanelle.

5 Comments

 1. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

 2. Pingback: Menu 6M – Java e dyte – Receta BABY

 3. Pingback: Menu 7M+ Java e dyte – Receta BABY

 4. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

 5. Pingback: Menu javore 7M+ - Receta BABY

Lini një Përgjigje