Omlete me Veze, Spinaq dhe Djath te Bardhe

Mosha 12 muajsh

Perbersit:

  • 2 kokrra veze
  • 50 g spinaq
  • 20 g djth te bardhe
  • 1 luge te madhe gjalp

Pergatitja:

  1. Ne nje ene te bollshme rahim vezet me pirun ose rahese vezesh
  2. Pastrojme, lajme spinaqin dhe e grijme me gershere shume imet dhe ja shtojme enes ku rahem vezet
  3. Therrmojme djathin e bardhe dhe ja shtojme pjeses tjeter dhe i perziejme mire sebashku te gjitha
  4. Vendosim nje tigan te gjere ne zjarr dhe hedhim lugen me gjalp,.
  5. Pasi te jete nxehur pak tigani me nje luge te thelle hedhim nje nga nje nga perzierja duke krijuar mini omleta te vogla ne gjithe siperfaqen e tiganit.
  6. I skuqni nga te dyja anet rreth 2 minuta secilen

Keshille* Kjo recete shoqerohet shume mire me kos ose salce kosi dhe kastravec te grirre ne te per ti dhene nje shije me te fresket. Rekomandohet per mengjes por edhe per ne darke.

Ju befte mire!

Na ndiqni ne kanalin tone ne YouTube per keshilla e sekrete te vogla mbi ushqimet e femijve dhe receta te grupmoshave te ndryshme.

Na ndiqni dhe faqen tone te Instagramit @receta_baby

Lini një Përgjigje