MENU – Mosha 8M+

**Oraret e gjidhenies ose e qumeshtit formule te vazhdojne cdo 4 ore, kryesisht ne mengjes kur femija zgjohet, ne oraret midis vakteve dhe ne darke para gjumit (ose naten kur femija zgjohet naten).

* Qumeshti qe perdoret ne recetat e poshteshenuara, behet fjale per qumeshtin formule ose qumesht gjiri ne rastin kur nena ka mundesi ta marr ate me pompe.

MENGJESI ora 10.00 🕙

 1. E hene – Drithra per mengjes me qumesht* dhe pure molle
 2. E marte – E verdha e vezes (heren e pare prova vetem e te verdhes se vezes) me krem djathi dhe domate (ose avokado)
 3. E merkure – Banane me biskota per femije
 4. E enjte – Qumesht* me biskota per femije
 5. E premte – Drithra me pure dardhe dhe manaferre
 6. E shtune – E verdha e vezes me avokado dhe patare te embel pure
 7. E djele – Kos me biskota dhe banane (ose kos frutash)

DREKA ora 14.00 🕑

 1. E hene – Pure me qiqra
 2. E marte – Supe me thjerreza (spec te kuq, patate, karrota, leng kockash)
 3. E merkure – Supe me asparag dhe djath bebe ose krem djathi)
 4. E enjte – Supe me Salmon, kungull jeshil, karrota, patate te embel
 5. E premte – Supe me spinaq, brokoli, karrota, makarona integrale
 6. E shtune – Supe me bizele/bishtaja dhe kofsha pule (patate, miser dhe karrota)
 7. E djele – Supe pule me oriz, veze, karrota, pak limon & kos natyral + leng mishi pule/vici dhe kockash

DARKA ora 17.30 🕠

 1. E hene – Melci te bluara pule/vici ose Rrepa te kuqe
 2. E marte – Drithra nate me qumesht*
 3. E merkure – Supe me karrota, domate, qepe, brokoli, mish pule & makarona
 4. E enjte – Pure lulelaker
 5. E premte – Pure brokoli, patate, avokado e djath parmigiano
 6. E shtune – Supe me peshk merluc (karrota, domate, qepe, spec i kuq, limon)
 7. E djele – Drithra nate me qumesht* & pure banane, avokado

3 Comments

 1. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes – nga @recetababy – Receta BABY

 2. Pingback: Fruta & Perime – Receta BABY

 3. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

Lini një Përgjigje