Supe Pule me Oriz

Kjo është ndër recetat më të thjeshta për fëmijët prej 6 muajve, por që përmban dy përbërës kryesor që nënat tona i kanë përdorur shumë për të ushqyer të vegjlit e tyre.

Për mua e familjen time kjo është du på e preferuar sepse unë e quaj supa e fëmijërisë sime.

Përbërësit që mund të përdorni:

 • Ose krahë pule ose kofsha pule ose 1 pulë të tërë
 • Oriz i fortë për supë
 • Vaj ulliri
 • Të verdhën e vezës të rahur
 • Disa pika limon
 • Majdanoz sipas dëshirës

Përgatitja për 1 pulë të plotë

 1. Pulën apo pjesët e pulës që do të përdorni i lani me ujë të bollshëm
 2. Vendosninjë enë me ujë të ziej, ku në të të hidhni pulën të marr një janë
 3. Mund tja ndëroni ujin e parë nëse pula është shumë e yndyrshme
 4. Nje gotë plotë oriz hidhe të ziej në enë bashkë me pulën për gati 1 orë
 5. Në 5 minutat, përpara se ta hiqni supën nga soba, rihni të verdhën e vezës dhe hidhjani (per cdo moshe tjeter veza hidhet e plote) . Lereni dhe 5 min që të lidhet supa.
 6. Hidhni majdanozin
 7. Kur tja jepni fëmijës, përzijani me 1 lugë çaji vaj ulliri dhe me pikat e limonit

I bëftë mirë! Paska dalë fantastike apo jo? 😉

2 Comments

 1. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

 2. Pingback: Menu 7M+ Java e dyte – Receta BABY

Lini një Përgjigje