PURE ME QIQRA

Mosha 6M+

Për të bërë këtë recetë ju nevojiten këta përbërës:

 • 1 kupë me qiqra të ziera më parë
 • 1 kupë mashurka/barbunja të freskta
 • 1 dardhë mesatare

Përgatitja:

 1. Qërro dardhën dhe prije në copa të vogla
 2. Ndaj në dy pjesë mashurkat
 3. Ziej sëbashku copat e dardhës me mashurkat deri 10-15 min
 4. Merrni qiqrat e ziera paraprakisht
 5. Përziej të gjithë përbërësit sëbashku dhe me mikser përfito konsistencën e duhur të pures për fëmijën tuaj.

KËSHILLË: Kjo recetë mund tu jepet fëmijve mbi 6 muajsh të cilët janë mësuar tashmë të hanë vaktet e tyre në mënyrë të rregullt dhe që nuk kanë treguar ndonjë reagim nga ushqimet që i keni provuar deri tani.

Fëmijëve që do jua prezantoni këtë recetë për herë të parë, këshillohet tu shtohen 1 deri 2 luge të mëdha qumësht gjiri apo formule. Për ti dhënë me shije dhe për tu siguruar që fëmija juaj do ta pëlqej.

I bëftë mirë 👶🏻!

3 Comments

 1. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

 2. Pingback: Menu 7M+ Java e dyte – Receta BABY

 3. Pingback: Menu javore 7M+ - Receta BABY

Lini një Përgjigje