2. Mengjesi

Mosha 8-10M+

Nje mengjes i mire qe femija te nisi diten. Ndaj sot për mengjes kemi zgjedhur te pergatisim ushqime qe hahen vet me dore dhe qe jane shume te ushqyeshme.

Perberesit:

  • Veze e zier* (përdoret vetëm e verdha)
  • Domate
  • Djath bebe
  • 1 fete buke

Kujdes!⚠️* Veza e zier pak perdoret ne rastin kur eshte veze ekologjike apo e fresket. Ne rast te kundert duhet zier mire rreth 10min, per te shmangur permbajtjet e demshme qe mund te kene ndikim te femija. **Rastet e femijve alergjik perjashtohen nga konsumimi i vezes ne kete recete.

Nje fetë Buke e lyejme me djath bebe, e presim copa copa me e lehte per femijet ta mbajne ne dore.
Domate pa farat dhe te hequr lekuren e presim në mënyrë gjatsore.
Vezën nuk e ziejmë forte qe te kemi mundesi ta lyejme siper bukes.
Nje mengjes i mire qe femija te nisi diten. Ju befte mire!

4 Comments

  1. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

  2. Pingback: Menu 7M+ Java e dyte – Receta BABY

  3. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

  4. Pingback: Menu javore 7M+ - Receta BABY

Lini një Përgjigje