3. Dreka – Patate e Ëmbël me Shije Pule

Mosha 7M+

Mishi i pules eshte delikat, i shijshem, i shendetshem, dhe i shumellojshem. Shija e tij eshte miqesore per femijen ndaj eshte e pershtatshme ti jepet heret fëmijës.

 • 1 Patate e ëmbel (100g)
 • 1 karrote (rreth 100g)
 • 50g Brokoli ose Kungull
 • 1 fileto pule
 • Majdanoz ose borzilok (sipas deshires)
 • 1 lugë e madhe vaj ulliri/vaj ekologjik bebesh
 1. Qerro dhe pastro perimet, laji mire dhe priji ne copa te vogla dhe kavërdisje ne nje tiganme shume pak vaj ulliri
 2. Prije fileton e pulës ne copatë vogla dhe shtoi te perimet, pasi te jene kaverdisur mjaftueshem mund ta fikni zjarrin.
 3. Te gjitha i futni ne mikser per te përfituar puren sipas dëshirës se fëmijës. (Disa me te imet disa te ndihen copat e perimeve me te).
 4. Shto errezat dhe lugën e vajit te ullirit.

*Errëzat keshillohen nese ja keni provuar fëmijës dhe i ka pelqyer, por edhe nese deshiron tja provosh kjo eshte nje menyre e përshtatshme

One Comment

 1. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

Lini një Përgjigje