Pure me Oriz dhe Perime

Mosha 7M+

Përbërësit e recetes:

 • 1 filxhan oriz
 • 1/4 Kungull jeshil
 • 1/4 avokado
 • 3 degeza brokol

Përgatitja e recetes:

 1. Qeroni dhe lani perimet dhe i prini ne copa të vogla.
 2. Shpelajeni orizin dhe hidheni ne nje ene me uje. Nuk eshte e nevojshme te ruhet raporti.
 3. Ne enen qe zien orizi hidhni, kungullin te ziej bashke me te, 5 min me pas shtoni dhe brokolin. Leri dhe 5 min te tjera te ziejnë sebashku dhe hiqi.
 4. Lëngun nga zierja ruaje sepse i shtojet pures kur te gjithe përbërësit i ke hedhur ne nje mikser per ti bluar.
 5. Avokadon hidhenine fund pasi ska nevoje te ziet. Vetem qerohet pritet ne copa dhe u shtohet produkteve ne proçesin e mikserit.
 6. Sipas dëshirës i shtoni 1 luge te vogel vaj ulliri/vaj per bebet

Ju befte mire!

2 Comments

 1. Pingback: Menu 6M – Java e dyte – Receta BABY

 2. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

Lini një Përgjigje