Menu Javore – Mosha 7M+

 • Ne mengjes heret (ora 7.00-8.00) – Qumesht gjiri/formule. Qumeshti i gjirit/formules do vazhdohet me oraret e zakonshme, cdo 3 ore pavaresisht ushqimit te ngurte.
 • Midis vakteve mund ti jepni pure frutash
 • Cdo ushqim i ri duhet bere prove me pare, 1 deri 2 luge prej saj (qofte edhe kombinim)

Ne Mengjes – ora 10:00 – 11:00 🕙

 1. E hene – Banane me avokado pure
 2. E marte – Drithra me qumesht
 3. E merkure – Pure molle e kuqe me karrote
 4. E enjte – Avokado me mango
 5. E premte – Drithra me qumesht
 6. E shtune – Pure dardhe me kungull te embel
 7. E djele – Pure patate e embel me molle dhe karrote

Ne Dreke – ora 13:30 – 14:00 🕑

 1. E hene – Supe me perime (lulelaker, patate, karrote + leng mishi pule)
 2. E marte – Pure karrote, molle, patate e embel, brokoli + leng mishi pule
 3. E merkure – Supe me spinaq, patate, kungull jeshil, karrota dhe oriz + leng mishi pule + mish pule (te fruluara)
 4. E enjte – Pure me patate, bizele, karrota, qumesht formule/gjiri
 5. E premte – Asparag, patate e embel, brokoli, majdanoz + mish vici + leng mish vici (te fruluara)
 6. E shtune – Pure me spinaq me avokado, kumbulla te thata
 7. E djele – Supe me kungull i embel me karrote, molle, lulelaker, kungull jeshil, makarona integrale dhe leng mishrash (mish pule, mish kaposhi, mish vici dhe kocka vici)

Ne Darke – ora 17:30 – 18:00 🕠

 1. E hene – Drithra me qumesht formule/gjiri
 2. E marte – Pure patate e embel, brokoli, karrote me leng pule
 3. E merkure – Krem supe lulelaker, patate, pastinak, karrote dhe makarona integrale (qumesht firmule ne fund)
 4. E enjte – Supe me bizele, karrota, patate, domate dhe mish vici
 5. E premte – Supe me makarona, salmon, kungull jeshil, karrota, patate, selino
 6. E shtune – Pure me banane, avokado dhe biskota me qumesht
 7. E djele – Drithra me pure molle dhe karrote dhe qumesht formule

Para gjumit te nates – vetem qumesht gjiri/ formule

@recetababy

4 Comments

 1. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes – nga @recetababy – Receta BABY

 2. Pingback: Fruta & Perime – Receta BABY

 3. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

 4. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes - nga @receta_baby - Receta BABY

Lini një Përgjigje