Fruta & Perime

Cila do te ishte rradha me e mire e futave apo perimeve qe i prezantohen per here te pare femijes suaj?

 • Cdo frut dhe cdo perime duhet ti provohet apo prezantohet femijes 3 dite rresht, nje e nga nje secila prej tyre.
 • Duhet te fillohet me shijet e embla si te frutave dhe perimeve, pasi ato i afrohen me shume qumeshtit te nenes/formules, gje qe eshte edhe me e lehte te pranohet prej femijes dhe ta memorizoj shijen menjehere.
 • Gradualisht i prezantoni frutat dhe perimet e tjera ne vazhdim, perkatesisht sipas grupmoshes se sygjeruar.
 • Moshen e fillimit te ushqimit e percakton ecuria dhe zhvillimi i femijes ose prej 6 muajve ose ka raste edhe me heret.

Niseni me…

Prej 4 – 6 muajve

 1. MOLLA E KUQE 🍎
 2. DARDHA🍐
 3. KARROTA🥕
 4. KUMBULLA
 5. PJESHKA/NEKTARINA ose KAJSIA 🍑
 6. PATATJA E EMBEL 🥔
 7. BANANE🍌
 8. AVOKADO🥑
 9. KUNGULLI I EMBEL 🎃
 10. MANGO
 11. PAPAJA
 12. PASTINAKU

6 – 7 mujave

 1. BORONICA
 2. MANAFERRA
 3. PATATE E THJESHTE
 4. SHEGA (leng)
 5. BROKOLI / LULELAKRA🥦
 6. KIVI 🥝
 7. PJEPRI
 8. MISRI / BIZELET🌽
 9. HURMA
 10. FRUTAT E PYLLIT
 11. ASPARAGU
 12. SPINAQI
 13. SELINO

Prej 7-8 muajve

 1. SPECA E KUQE🌶
 2. QERSHITE🍒
 3. BOSTAN
 4. KASTRAVECI🥒
 5. FRUT PASIONI
 6. DOMATE 🍅
 7. RREPA E KUQE / PANXHARI I KUQ
 8. MASHURKAT
 9. FIKU
 10. QEPA / HUDHRA

Prej 10 muajve

 1. RRUSHI 🍇
 2. LULESHTRYDHE🍓
 3. PATELLXHAN🍆
 4. MANDERINA 🍊
 5. ANANASI
 6. SALLATA JESHILE / LAKRAME
 7. ARRAKOKOSI
 8. BAMJE
 9. FTUHA etj.

Menu te recetave ne vazhdim i gjeni ketu : Mosha 4-6M, Mosha 6M+ java e pare, Mosha 6M+ java e dyte, Mosha 7M+, Mosha 8M+, Mosha 8-12M+

5 Comments

 1. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes per Here te Pare – @recetababy – Receta BABY

 2. Pingback: Menu 6M – Java e dyte – Receta BABY

 3. Pingback: Ushqimi i Pare: Menu per 4-6-Muajsh – Receta BABY

 4. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes - nga @receta_baby - Receta BABY

 5. Pingback: Ushqimi i Pare: Menu per 4-6-Muajsh - Receta BABY

Lini një Përgjigje