Fergese per femijet

Mosha 8-10M+

 • Per moshen 8M ne forme pureje
 • Per moshen 10M ne copa te vogla perberesit

Perberesit

 • 3 Domate te buta 🍅🍅🍅
 • 1 spec i kuq 🌶
 • 3 thelpinj hudher
 • 150 gr djath te bardhe/gjize pa kripe
 • 1 veze
 • 1 luge vaj luledielli
 • Maj luge kripe Himalaya (djath parmigiano)
 • 1/2 luge caji Rigon

Pergatitja e fergeses

 1. Lani domatet dhe vendosini ne nje ene me uje te nxehte, pas 10 minutave i hiqnilekuren dhe i grrini ne rende.
 2. Specin lajeni dhe qerrojeni nga farat. Prijeni ne copa te vogla dhe filloni ta kaverdisni te paren me vaj ne nje tigan.
 3. Qeroni thelpinjt e hudhrave, i lani, i prini terthorazi ne copa dhe hidhjani specave qe po skuqen ne tigan. Trazojini here pas here. Shtoni dhe rigonin
 4. Shtoni domatet e grrira ne rende pasi specat dhe hidhrat te jene kaverdisur dhe te kene leshuar nje arome te mire.
 5. Shtoni djathin e bardhe te thermuar sa me imet ose gjizen dhe trazojeni mire te lidhet me masen e salces se pergatitur me pare.
 6. Ne fund fare i hidhni pak kripe Himalaya dhe vezen te rahur ne nje ene me pare. Vazhdoni ta trazoni derisa e gjithe fergesa te jete bere lidhur komplet me gjithe perberesit ne te.
 7. Lereni te ftohet dhe mund tja servirni femijes te fruluar ne mikser por edhe sic e keni pergatitur mbi nje fete buke ose si gjelle ne nje pjate te vogel. Mund tua shoqeroni me nje domate te fresket te prere ne copa.

Lini një Përgjigje