Menu 6 Muajsh – Java e pare

Kjo eshte java e dyte e muajit te 6, ose per tju saktesuar me teper, eshte java e dyte qe femija ka nisur ushqimin tamam pas provave te para. Dmth pas proves se molles, dardhes, karrotes, patates se embel, sipas rradhes se frutave e perimeve te tjera te para.

MENGJESI Ora 07:00-08:00

Qumesht gjiri ose formule

**Rutina e qumeshtit nuk duhet te ndikohet nga ushqimi i ngurte i femijes, vazhdon rregulli cdo 3 ore femija te pi qumesht ne gji/ formule.

PARADITE Ora 10:00-11:00

 1. E hene: Pure Molle
 2. E marte: Pure dardhe
 3. E merkure: Drithra 4-6M+
 4. E enjte: Pure kajsie (ose te thata ose te fresketa)
 5. E premte: Pure Avokado me Banane
 6. E shtune: Pure Kumbulle (edhe te thata)
 7. E diel: Drithra nate me pure frutash (molle e dardhe)

DREKA Ora 13.:30-14:00

 1. E hene: Pure patate me trumez (prove)
 2. E marte: Pure me oriz dhe perime (prove)
 3. E merkure: Pure kungulli me molle (prove)
 4. E enjte: Pure e shendetshme (prove)
 5. E premte: Pure karrote dhe patate (prove)
 6. E shtune: Pure kungull i embel me patate te embel (prove)
 7. E djele: Pure karrote, mango dhe dardhe (prove)

DARKA Ora 17:30-18:00

 1. E hene: Pure avokado
 2. E marte: Drithra me molle e kanelle
 3. E merkure: Pure karrote
 4. E enjte: Pure pastinaku me dardhe
 5. E premte: Pure kajsie
 6. E shtune: Drithra 4-6 muajsh me pure kumbulle
 7. E djele: Pure mango

Keshille**: Pas cdo vakti femijes duhet ti jepni uje (rreth 5 ml por duke e rritur gradualisht sipas deshires e nevojes qe do tregoj femija), por gota e ujit duhet te jete ne tavoline ne cdo vakt.

Ketu gjeni MENU-Java e dyte

11 Comments

 1. rominazaimi

  Pershendetje e dashur. Mundesh tme dergosh javen e dyte x muaj

 2. rominazaimi

  Javen e dyte x muajin e 7

 3. Pingback: Fruta & Perime – Receta BABY

 4. Pingback: MENU 6 MUAJSH – JAVA E PARE – Receta BABY

 5. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes – nga @receta_baby – Receta BABY

 6. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes - nga @receta_baby - Receta BABY

 7. Pingback: Fruta & Perime - Receta BABY

Lini një Përgjigje