Akullore me Avokado 🥑

Mosha 6M+ dhe mbi 1 vjeç

6-8 shkopinj per allullore per 1 vjeçaret, mund tja jepni nga 6 muajsh me disa ndryshime te vogla

Per receten nevojiten

  • 1 luge sheqer ekologjik ose sheqer kokosi
  • 2 te verdha vezesh
  • 2dl pana embelsire/qumesht me %te larte yndyre
  • 1 dardhe te pjekur
  • 1 avokado te pjekur
    • Leng limoni te fresket

Përgatitja e recetës

Nese femija juaj eshte nen 1 vjec, mund ta pergatisesh akulloren pa sheqer. Panen mund ta zevendesoni me qumesht gjiri/formule.

  • Me mikser hidhni sheqerin dhe dy te verdhat dhe i perzieni sebashku me mikserin derisa te krijohet nje mase kremoze.
  • Panen punoje me mikser derisa te behet krem dhe perzieje me pas me kremin e te verdhave te vezeve te pergatitura pak me siper.
  • Pergatit dardhen ne formen e pures, sebashku perziejeme avokadon dhe leng limoni. Perzieji te gjitha mire sebashku dhe perdor format e akullores per ti futur te ngrijne ne ngrirjen e frigoriferit. (Mund te perdorni edhe gota plastike te vogla)

Keshille ! Mund ti shtoni sipas dëshirës 1 luge te vogel kanelle, per ta bere akoma edhe me te shijshme.

Ju sygjeroj tjua provoni fëmijve tuaj gjate fundjavave kryesisht qe te kete mundesi e gjithe familja te mblidhet sebashku e te shijojne akulloret e pergatitura ne shtepi.

Ju befte mire!

Lini një Përgjigje