Si te Pergatisim Salmonin

Metodat qe e gatuajne perfekt fileton e Salmonit

Per ta bere sa me te shijshem dhe ne menyren e duhur fileton e Salmonit duhet ditur disa sekrete apo keshilla te rendesishme.

Fileto e salmonit eshte i mire, i shendetshem dhe i lehte per tu gatuar nese ndiqni keshillat. Metodat e gatimit jane te ndryshme. Salmoni mund te gatuhet ne tigan, ne furre edhe ne gril. Por pavaresisht metodes eshte e rendesishme qe ai te mos skuqet apo gatuhet gjate ne kohe.

– Sapo te shikoni qe ne skuqe te filetos se Salmonit dalin jashte ne menyre te dukshme disa perberes proteinik te bardhe, atehere ju duhet ta nderprisni gatimin. Nese do ta zgjasni per nje kohe me te gjate keto perberes te bardhe te tij do te largohen dhe ju do te keni vecse nje fileto salmoni te thare.

Laksefilet er lett å tilberede hvis man følger noen enkle råd. I stekepanne, i ovn eller i wok: Slik lykkes du med laksefilet. Tips og oppskrifter.

Keto jane disa nga sekretet apo keshillat:

1. Perdor nje tigan te mire dhe te jete i nxehte

Skuqe fileton e peshkut ne nje tigan te nxehte dhe te mire derisa fileto te marr nje ngjyre te lehte te portokallte. Mund ta skuqni edhe te prere ne copeza me te vogla, jo te gjithe fileton njeheresh.

Laks med asiatisk vri smaker utrolig friskt med en deilig avokadokrem og kokt ris. Oppskrift på stekt laks.
Nje pjate sesi mund te shoqerohet fileto Salmoni


2. Fileto Salmoni me apo pa lekuren?

Nese duhet te zgjedhesh, keshillohet me shume ai me lekure.Shija e tij eshte shume here me e mire. Kur ta skuqesh, skuq perpara anen e filetos qe ka lekuren. Mos e mbush tiganin me te gjitha filetot e Salmonit njehershi, por skuqi nje e nga nje. Mos harro ta ulesh temperaturen ne skuqje.

3. Jini te duruar!

I jepni ketij produkti kohen e nevojshme, ate qe ai ka nevoje. Nxehni tiganin, vendoseni fileton te skuqen ne anen e lekures, apo qe ka qene lekura dhe ulni temperaturen. Per ta kthyer anen tjeter te filetos kjo varet pikerisht nga cilesia e tiganit. Por perpara se ta kaloni anen tjeter te filetos ne skuqje, hidhni 1 luge te vogel gjalp dhe skuqeni me te. Do te keni nje rezultat te sigurte te shijshem. Zanonisht perllogaritet rreth 5 min cdo ane e filetos (por shikoni perberjen e bardhe qe fileto nxjerr, ajo eshte koha perfekte).

Laksefilet er lett å tilberede hvis man følger noen enkle råd. I stekepanne, i ovn eller i wok: Slik lykkes du med laksefilet. Tips og oppskrifter.

Metoda e gatimit te Salmonit

Ne tigan: Fileto e Salmonit duhet te kete temperaturen e dhomes perpara se te gatuhet, jo i ngrire. Kjo e ben qe te gatuhet lehtesisht dhe qe rezultati te jete ai i duhuri. Me nje leter kuzhine, thajani ujin apo lageshiren qe ka fileto perpara skuqjes. Per femijet nuk rekomandohet kripa, por per te rriturit kjo do te ishte sipas deshires.

I pjekur ne furre: Vendose fileton ne nje tave te bollshme dhe piqe ne temperaturen 180 grade per 10 deri 15 min. Rrite ne 200 grade nese e ke mbeshtjelle fileton me leter alumini. Nese e doni ta piqni me perime, ato duhet ti shtroni poshte filetos, ose edhe te perziera me te por te coptuar ne copa me te vogla.

Keshilla te ndryshme me cfare mund te komninohet

Shume gjera do te shkonin shume me peshkun salmon:

  • Te gjitha perimet pa perjashtim, sidomos sipas sezonit te tyre.
  • Salata, kastraveci, avokado. 
  • Pure nga me te ndryshmet. 
  • Salce kosi ose dhe thjeshte fare me pak vaj ulliri te cilesise.
  • Me patate, pasta makaronash te ndryshme, couscous apo pilaf ose rizoto. 

Lini një Përgjigje