Pure Patate 🥔

 • Pure shume e imet Mosha 4M+
 • Pure e imet mosha 6M+
 • Pure ku ndihen pak copzat e patates 7M+
 • Pure e bere vetem me pirun mosha 8M+

Perberesit

 • 2 patate mesatate 🥔🥔
 • Qumesht formule/gjiri
 • Trumez
 • 1 luge vaj ulliri/vaj bebesh/gjalp te fresket

Pergatitja

 1. Qeroni patatet dhe i prisni ne copza te vogla qe te ziejne me shpejte
 2. I zeni ne nje ene te vogel me uje aq sa ti mbuloj copat e patates, nese tepron uje nga zierja mos e derdhni se mund tju duhet
 3. Zierja mund te jete nga 20-25 minuta varet nga patatja nese eshte ere ose e vjeter. Quhet e zier mjaftueshem nese shtypet lehtesisht me pirun.
 4. I vendosni ne nje ene tjeter pak te thelle, shtoni qymshtin formule te oergatitur me pare ose te gjirit (nuk duhen zier), shtoni timian edhe perzieni mire, nese eshte shume e thate shtoni pak uje i mbetur ng zierja e tyre, punojeni me mikser oer ta bere sa me kremoze.

**KESHILLE: Prej moshes 7M+ filloni te mos ja beni shume te imet puren, por te ndihen pak copat ne goje qe femija ta kete me te lehte me vone.

Prej moshes 12M+ mund tja pergatisni me pak kripe Himalaya dhe qumesht te zakonshem.

Ju befte mire!

Mos harroni te na ndiqni edhe ne kanalin e YouTube

3 Comments

 1. Pingback: MENU per Femije 6 MUAJSH – JAVA E PARE – Receta BABY

 2. Pingback: Menu 6M – Java e dyte – Receta BABY

 3. Pingback: MENU – Mosha 8M+ – Receta BABY

Lini një Përgjigje