Recete me Pasta te Freskta (te pergatitura ne shtepi)

Perberesit per brumin e makaronave jane:

 • 400 gr semolino (lloj mielli)
 • 3 kokerra veze
 • 1 luge vaj ulliri
 • kripe maj luge e vogel

Pergatitja e makaronave:

 1. Punojeni brumin duke i shtuar nje e nga nje perberesit.
 2. Me nje rul hapeni brumin ne nje siperfaqe te sheshte ne nje trasheri deri 3 mm.
 3. Me nje thike kuzhine e prisni ne rripa te gjera 1 cm dhe i vendosni ne nje vend te thahen (ose i varni diku) per 1 ore.
 4. I zieni ne uje te vluar me pak kripe per 4 deri 5 minuta dhe i kulloni ujin.

Perberesit e ragus per 4 persona:

 • 400 gr mish te grire vici
 • 700 gr salce domate
 • 2 karrota 🥕🥕
 • 1 koker qepe
 • 1 dege selino
 • 1 thelpij hudher

Pergatitja e ragus:

 1. Kaverdisni qepen, i shtoni mishin e grire e me pas hudhren
 2. Shtoni karrotat dhe degen e selinos.
 3. Shtoni salcen e domateve dhe pak kripe.
 4. Shtoni gjysem gote uje dhe lereni te ziej ne zjarr te ngadalte perreth dy ore.

2 Comments

 1. Kloela Klodian

  Shumë faleminderit e dashur për këtë ide

  Më Die, 22 mar 2020, 22:21 Receta BABY shkroi:

  > recetababy posted: ” Perberesit per brumin e makaronave jane: 400 gr > semolino (lloj mielli) 3 kokerra veze 1 luge vaj ulliri kripe maj luge e > vogel Semolino3 veze1 luge vaj ulliriKripe Pergatitja e makaronave: > Punojeni brumin duke i shtuar nje e nga nje perbere” >

Lini një Përgjigje