Çfarë kripe duhet ti përdor fëmijës ne fillim ne ushqime?

A mund ta jap kripën Himalayan fëmijës?

Theksoj shpesh që kripa nuk duhet t’u jepet bebeve nën një vit, por kjo shpesh shkakton një dyshim tjetër, qe perflitet me teper sesa kripa normale e detit, kripa Himalaja: A mund tja jap kripën Himalaya fëmijës sim ne ushqim? -pyetja me e shpeshte qe bejne nenat.

Kripë. Një nga ato gjëra që ka jo vetëm domethënie të kuzhinës, por histori dhe kulturë te lashte, veçanërisht në Indi. Paraardhësit tanë e konsideruan kripën si një ushqim të shenjtë. Kripa ose ‘namak’ është gjithashtu një fjalë që është përplasur shumë, në dialogët Bollywood ose fjalët e urta Hindi. Dhe sigurisht, është ajo që e bën çdo pjatë të shijshme!

Jonet e natriumit dhe klorurit, përbërësit kryesorë të kripës, janë të domosdoshëm për mbijetesën njerëzore, por nuk mund të krijohen nga trupi i njeriut vetë. Një mungesë e plotë e kripës në dietë mund të çojë në mangësi dhe sëmundje, por shumë kripë është gjithashtu toksike për trupin. Moderimi është thelbësor, siç është zgjedhja e llojit të duhur të kripës për secilin individ dhe veçanërisht per fëmijët te cilët keshillohet fuqimisht të mos u përdoret kripë deri ne moshen 1 vjeçaret.

Por nese mendoni ti përdorni sadopak kripe ushqimit te fëmijës, zgjidhni ta beni me kripen Himalaya ne ngjyre rozë, kryesisht në puret e bebeve ose dhe suprat e ndryshme.

Disa perfitime qe jep kripa Himalaya te femijet dhe te rriturit:

 • Mpreh funksionet jetësore të trurit, përmirëson qartësinë mendore
 • Rrit hidratimin
 • Rregullon përmbajtjen e ujit të qelizave
 • Bilanci pH (alkaline / aciditeti) dhe ndihmon në uljen e refluksit të acidit
 • Parandalon ngërçet e muskujve, konstipacionin, çrregullimet e tretjes
 • Ndihmon në funksionimin e duhur të metabolizmit
 • Forcon kockat
 • Presionim e ulët të gjakut
 • Ndihmon zorrët të thithin lëndë ushqyese
 • Përmirëson qarkullimin
 • Shpërndan dhe eliminon sedimentet për të larguar toksinat
 • Kundër plakjes; i thith trupit mbetjet acide që shkaktojnë degradim të qelizave

4 Comments

 1. faleminderit per infon per kripen e himalajave..e kisha blere qe me pare po nuk guxoja ta perdor se me thonin jooo! vetem 2 gishta krip i hedh gjelles ose purese se djalit 9 muajsh😊

  • Ne fakt une kisha degjuar per te, por sapo u keshillova me nuticionist te huaj, ma rekomanduan, por kuptohet shume pak. Eshte shume me e lehte dhe e shendetshme sesa kripa e detit. Flm per komentin tend ketu ne faqen e blogut😘❤😍

 2. Pingback: Pure Patate 🥔 – Receta BABY

 3. Pingback: Pure Patate - Naturetica Albania

Lini një Përgjigje