Kripa tek foshnjat dhe fëmijët: Kur konsiderohet shumë?

A është kripa e dëmshme për foshnjat, të vegjlit dhe fëmijët? Vlera e natriumit dhe kripës për foshnjat, të vegjlit dhe fëmijët. Më poshtë do lexoni për sa natrium kanë nevojë, cilat janë ushqimet më të zakonshme me natrium të lartë dhe si të reduktoni sasinë e kripës në dietën e fëmijës suaj.

Natriumi është një lëndë ushqyese thelbësore që ndihmon trupin të mbajë ekuilibrin e lëngjeve, të rregullojë vëllimin e gjakut dhe luan një rol në funksionin e muskujve dhe nervave. 

Ndërsa natriumi është i rëndësishëm për trupin e njeriut, natriumi i tepërt mund të çojë në presion të lartë të gjakut dhe mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve. 

Kripa është e përbërë nga natriumi dhe një mineral tjetër i quajtur klorur. Një lugë çaji kripë përmban rreth 2300 mg natrium. 

Natriumi gjendet natyrshëm në disa ushqime (si selino dhe panxhar), por shumica e natriumit që njerëzit konsumojnë vjen nga ushqimet me kripë të shtuar në to.

Natriumi është i rëndësishëm për trupin dhe të gjithë kanë nevojë për të – përfshirë edhe foshnjat. Megjithatë, është një nga ato lëndë ushqyese ku pak mund të jetë shumë. 

Kripa tek foshnjat

Foshnjat nën 6 muajsh plotësojnë nevojat e tyre për natrium nga qumështi i gjirit dhe/ose formula. 

Sapo të fillojnë të hanë ushqime të ngurta, është shumë e lehtë për foshnjat të plotësojnë nevojat e tyre për natrium nga ushqimet e futura me qumështin e gjirit dhe/ose formulën. 

Nuk ka nevojë të shtoni kripë në ushqime, pasi ka shumë ushqime që përmbajnë natrium natyral. Për më tepër, shumë ushqime të përpunuara përmbajnë kripë të shtuar, e cila mund të çojë në konsumimin e tepërt të natriumit tek foshnjat. 

Sa natrium mund të konsumojnë foshnjat? 

Sasia e rekomanduar e natriumit për foshnjat 7-12 muajshe është 370 mg. Për referencë, ¼  e lugës së çajit kripë përmban rreth 575 mg natrium. 

Nëse shtoni kripë në ushqimin e fëmijës suaj, do të jetë e lehtë të tejkaloni sasinë e rekomanduar të natriumit për foshnjat.

Ju lutemi vini re: Ushqimet e përpunuara kanë tendencë të kenë sasi më të larta të natriumit. Nëse po i shërbeni fëmijës suaj ushqime të përpunuara, zgjidhni ushqime me “pa natrium të shtuar” ose “natrium të pakët” nëse është e mundur.

Gjithashtu, është sugjeruar që ekspozimi i hershëm dhe i vazhdueshëm ndaj ushqimeve të pasura me natrium mund të çojë në një preferencë të shtuar për shijet e kripura më vonë gjatë rritjes. Dhe, marrja e tepërt e natriumit mund të ndikojë negativisht tek shëndeti në të ardhmen, duke çuar në probleme me presionin e lartë të gjakut dhe sëmundjet e zemrës.

Foshnjat janë ende duke zhvilluar sythat e tyre të shijes, dhe ka shumë mënyra të tjera për të provuar dhe shijuar ushqimin e tyre pa përdorur kripën!

Kripa te të vegjlit dhe fëmijët

Fëmijëve të vegjël nga mosha 1-3 vjeç, u rekomandohet 800 mg natrium në ditë dhe fëmijët 4-8 vjeç mund të arrij deri në 1000 mg natrium në ditë. 

Ashtu si me foshnjat, pak kalon në shumë me kripën dhe disa ushqime që ha një fëmijë mund të plotësojnë mjaftueshëm nevojat e tyre. Për shembull, rreth 80 gram djath mund të ketë 800-1000 mg natrium. 

Kripa në ushqim është një ruajtës i mirë i gatimit dhe mund të përmirësojë strukturën, shijen dhe madje edhe ngjyrën. Në këtë moshë, nuk ka nevojë të shmangni ushqimet me kripë. Në vend të kësaj, kini parasysh sasinë e kripës në dietën e fëmijës suaj.

Ushqimet e zakonshme të pasura me natrium 

Bukë: 473 mg për fetë

Pica: 1248 mg (pica me djathë)

Supë e konservuar: 377-681 mg për 100 gr

Hot dog dhe ushqime të gatshme: 500-1000 mg për 60 gr 

Fasule dhe perime të konservuara: 300 mg për ½ filxhanit

Djathë: 800-1000 mg për 80 gr ose rreth 2 racione (djathëra si cheddar, amerikan dhe gjizë)

Salcat dhe përgatitjet e sallatave: 190-900 mg për 1 lugë gjelle (salcë barbekju, ketchup) 

Pse është e rëndësishme të jemi të ndërgjegjshëm ndaj ekspozimit të tepërt ndaj kripës së shtuar tek fëmijët e vegjël 

Kripa mendohet që ndihmon në përmirësimin e shijes së ushqimit. Por, kur shtojmë gjithmonë kripë, mund ta bëjë më të vështirë për fëmijët që të duan shijen natyrale të ushqimit. 

Fëmijët do të mësohen me ushqime më të kripura, duke e bërë më të vështirë futjen e ushqimeve të thjeshta ose të thjeshta vetëm me shije natyrale dhe erëza.

Fëmijët që konsumojnë sasi natriumi të tepërt kanë gjithashtu 35% më shumë gjasa të zhvillojnë presion të lartë të gjakut në krahasim me fëmijët që e konsumojnë në mënyrë të moderuar. 

Presioni i gjakut është i nevojshëm për të mbajtur trupin tonë të funksionojë pa probleme. Megjithatë, kur presioni i gjakut është shumë i lartë për një kohë të gjatë, mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme. 

Menaxhimi i sasisë së kripës së shtuar që hanë fëmijët tuaj 

Ushqimet e paketuara, pica, fast-foods, hot dogët, proshuta, patatet e skuqura dhe gjevreku, copat e pulës, supat e konservuara dhe erëzat si ketchup mund të jenë të gjitha të pasura me natrium. 

Nëse familja juaj del për pica, mos harroni të bëni llogaritë për vaktet e tjera gjatë ditës. Ne nuk mendojmë se ka diçka të keqe të shijoni një picë, nuggets ose ushqime të tjera me natrium. 

Megjithatë, nëse një fëmijë thjesht ha pica dhe të tilla, gjatë gjithë ditës, ai mund të filloj të shfaq probleme. 

Pra, nëse keni pica për drekë, mund të zgjidhni të shërbeni më pak ushqime të pasura me natrium në vakte të tjera.

Natyrisht, natriumi mund të konsumohet, por kjo për të balancuar vaktet për ushqimet me natrium të lartë.

Si të reduktoni kripën në dietën e fëmijës suaj?

Për të kufizuar kripën, mund t’iu duhet të jeni pak kreativ si në kuzhinë ashtu edhe në bërjen e pazarit ushqimor! Ne duhet të kujdesemi, të gjithë për të gjetur mënyra argëtuese dhe plot vlera, për ta bërë ushqimin më të shijshëm dhe tërheqës. Këtu janë disa nga idetë e preferuara për reduktimin e natriumit në dietën e fëmijës suaj.

• Gatuani në shtëpi – Shumica e natriumit të tepërt vjen nga ushqimet e përpunuara dhe ngrënia jashtë në restorante.

• Shtojini shije ushqimeve duke përdorur erëza të tjera si hudhra, barishte dhe agrume.

• Shpëlani perimet e konservuara përpara përdorimit për të reduktuar natriumin shtesë që vjen nga lëngu në kanaçe.

• Zgjidhni opsione me natrium të reduktuar ose të pakët nëse ka.

• Bleni shpendë të ngrirë pa lëng mishi, kripë ose sodium natriumi në përmbajtje.

• Nëse fëmija juaj tashmë është mësuar të hajë ushqime të kripura, mund të filloni të zvogëloni ngadalë sasinë që shërbeni. 

Nëse provoni versione me pak natrium të ushqimeve të preferuara, mund të provoni gjithashtu të kombinoni të dy llojet për t’u mësuar me ndryshimin në shije.  

Lini një Përgjigje