10 ushqimet më të mira për rritjen e sistemit imunitar për fëmijët

10 ushqimet më të mira për rritjen e sistemit imunitar për fëmijët

Është ajo kohë e vitit, sezoni i virozave përsëri! Kudo që shkon, sheh njerëz të sëmurë. Ju shikoni fëmijët tuaj, duke marrë pjesë në aktivitetet e tyre, përkrah fëmijëve të tjerë me rrjedhje hundësh dhe kollë.

Në këto raste ne duhet të ndërhyjmë duke ndihmuar trupin tonë me produktet e duhura natyrale, suplemente ushqimore shumë të dobishme për trupin tonë, pa të cilat një rikuperim do të jetë shum i vështirë me përfundim te mjeku dhe përdorimin e mëvonshëm të ilaçeve…

Por përpara se të flasim se sa efektive janë suplementet ushqimore dhe cilat janë të përshtatshme në këto situata, gjë që do ta trajtojmë pak më poshtë, është mirë të nisemi nga bazat për “ndërtimin” e sistemit tonë imunitar, ndaj le të fillojmë me të ushqyerit.

Ju mund të forconi sistemin imunitar të fëmijëve tuaj me ushqime të pasura me lëndë ushqyese. Disa ushqime kanë lëndët ushqyese të sakta që mund të ndihmojnë sistemin imunitar të fëmijëve tuaj të jetë sa më i fortë që të jetë e mundur, kështu që kur ata janë të ekspozuar ndaj mikrobeve të pashmangshme, ata janë gati për të luftuar.

Këto janë ushqimet dhe recetat që dëshironi t’u shërbeni fëmijëve tuaj gjatë gjithë vitit, në mënyrë që ata të ndërtojnë vazhdimisht sistemin e tyre imunitar.

  1. Bajamet

Bajamet janë të mbushura me vitaminë E dhe mangan, një dyshe e fortë që forcon imunitetin që të dyja përmirësojnë aktivitetin e qelizave vrasëse natyrore.

Mund tua servirni të bluara në snacks të ndryshëm, qumësht bajamesh ose në ëmbëlsira.

2. Manaferrat
Manaferrat janë plot me antioksidantë, të cilët ndihmojnë trupin tuaj të luftojë stresin oksidativ të shkaktuar nga radikalet e lira. Kjo ndihmon që sistemi ynë imunitar të luftojë! Ka shumë manaferra të ndryshme që duhet të përpiqeni t’i përfshini në dietën e fëmijëve tuaj: luleshtrydhet, boronicat, mjedrat, boronicat dhe manaferrat, për të përmendur disa. Mos u shqetësoni; kur manaferrat nuk janë në sezon, manaferrat e ngrira janë po aq ushqyese.

Manaferrat mund t’i shtoni në smoothie, pancakes/petulla, çaj manaferrash, kek, puding.

3. Kosi
Probiotikët në kos stimulojnë sistemin tuaj imunitar. Vetëm sigurohuni që po përdorni një kos me pak sheqer ose pa sheqer të shtuar, pasi sheqeri ka efekt të kundërt në sistemin tonë imunitar!

Kosin mund ta përdorni si shoqërues në çdo pjatë, mesvakt, smoothie ose me fruta.

4. Salmoni
Salmoni është i pasur me yndyrna omega 3. Jo vetëm që këto yndyrna janë thelbësore për zhvillimin e trurit, ato gjithashtu reduktojnë inflamacionin, i cili rrit rrjedhën e ajrit dhe mbron mushkëritë nga ftohjet dhe infeksionet e frymëmarrjes. Hulumtimet e fundit tregojnë gjithashtu se këto acide yndyrore mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar duke përmirësuar funksionin e qelizave imune.

Mund të bëni qofte (finger foods) me salmon, ta gatuani me ca perime te ziera ose shoqërues në makarona/oriz.

5. Vezët
Vezët janë një nga të vetmet ushqime me vitaminë D të natyrshme. Ato përfshijnë gjithashtu një sërë lëndësh ushqyese të tjera që forcojnë imunitetin, si vitaminat B dhe seleni.

Vezë të ziera ose të rrahura, tost/bukë me vezë etj.

6. Brokoli
Nuk është sekret që brokoli është një burim energjie ushqyese. Ka një numër të përforcuesve të sistemit imunitar, duke përfshirë vitaminat CA dhe E dhe një numër antioksidantësh.

Brokoli i zier, makarona me brokoli ose salcën të tyren, supë me brokoli e plot alternativa të tjera.

7.Spinaqi
Spinaqi është plot me shumë vitamina dhe minerale që forcojnë sistemin tonë imunitar. Ka vitaminë A, EC dhe K, folate, mangan, zink, selen dhe hekur. Të gjitha këto lëndë ushqyese punojnë në mënyra të ndryshme për të përmirësuar funksionin e sistemit imunitar. Spinaqi ju jep një zhurmë të madhe për paratë e tij!

Smoothie, burani, supë, vezë të rrahura me spinaq, krepa jeshil me spinaq etj.

8. Patate e ëmbël
Patatet e ëmbla janë të larta në beta-karoten, për të cilën studimet kanë treguar se rrit numrin e qelizave të bardha të gjakut dhe rrit aktivitetin e qelizave vrasëse. Patatet e ëmbla janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C, e cila është një tjetër përforcues i sistemit imunitar.

Patatja e ëmbël mund të jepet e pjekur si finger food, servirur në supë ose mund të provoni të bëni disa petulla/byreçka të mbushura me patate të ëmbël dhe ju siguroj, shija do jetë unike.

9. Farërat/Frutat e thata
Shërbejini fëmijëve tuaj një shumëllojshmëri farash, të tilla si fara kungulli, luledielli dhe liri , për të forcuar sistemin e tyre imunitar. Duke ngrënë një shumëllojshmëri të gjerë të farave, ju do të merrni vitaminë E, zink dhe acide yndyrore omega 3, të cilat të gjitha ndihmojnë sistemin tuaj imunitar.

10. Tërshëra
Tërshëra përmban beta glukane, një përbërës i fibrave që aktivizojnë qelizat vrasëse. Këto janë qelizat që luftojnë bakteret, viruset dhe ndërhyrës të tjerë në trupin tonë.

Në mëngjes mund t’i servirni tërshërë me mollë, boronica ose banane të cilën e keni zier më parë me qumësht, duke i hedhur përsipër kanellë.

Shumëllojshmëria është thelbësore në mbajtjen e sistemit tonë imunitar të fortë pasi shumë lëndë ushqyese të ndryshme punojnë për të forcuar imunitetin tonë. Këto janë ca nga ushqimet kryesore për të mbajtur të fortë sistemin imunitar të fëmijëve tuaj në një kohë virozash.

Tani që kemi sqaruar pikat ushqimore të dobishme për këtë periudhë, le të shohim së bashku se si duhet të sillemi dhe çfarë duhet të marrim në rastet e simptomave të para rreth sëmundjeve të dimrit me produkte natyrale Italiane te firmes NATURETICA që për mendimin tim do të parandaloni / zgjidhin shumë nga problemet tuaja.
Më poshtë gjeni këshillat e mia për produktet e përshtatshme dhe më poshtë akoma gjeni gjithashtu mundësinë për t’i porositur brenda pak minutash me pagesë në dore në shtëpinë tuaj.

Ndihma dimerore 3vjec +

Ndihma dimerore 18 vjec +

Lini një Përgjigje