Supë me Makarona

Mosha 7-10M

Koha : 15 minuta

PËRBËRËSIT:

  • ‌Makarona fije të holla
  • ‌2 degë brokoli
  • ‌2 degë lulelakër 
  • ‌1 gotë me lakër bruksel
  • ‌1/2 spec i verdhë
  • ‌1 karrotë
  • ‌1 gotë lëng mishi i para përgatitur
  • ‌Djathë parmigiano
  • ‌Vaj ulliri

PËRGATITJA:

– Kavërdisim me pak gjalpë karrotat dhe specin e verdhë 5 minuta.

– Shtojmë të gjitha perimet e tjera në copëza të vogla dhe makaronat fije holla dhe i ziejmë me 2 gota ujë dhe 1 gotë lëng mishi për 10 min (ose sa koha e zierjes së makaronave).

– Shtoni në fund djathin parmigiano dhe vajin e ullirit.

– Mos harroni disa pika limon për të rritur aftësinë përpunuese të hekurit që gjendet në këtë pjatë në trupin e fëmijës.

Nëse e shihni konsistencën dhe teksturën e kësaj supe, është lehtësisht e ngrënshme me metodën Baby Led Weaning.

Share & SAVE këtë recetë të ftoni nëna të tjera të ndjekin këto receta të shëndetshme për fëmijë.

One Comment

  1. Pingback: Menu javore 7M+ - Receta BABY

Lini një Përgjigje