Qershia

Mosha e sygjeruar: 8M+
Nuk eshte ushqim alergjik

Qershia edhte nje frut shume i dashur per te gjithe. Permban vitamine C, kalium dhe fibra.

Qershia 8M+

Servirja:

  1. Prej moshes 8 muaj duhet ofruar individualisht ne copa. Ndajeni qershine ne dy pjese duke i larguar bërthamën. Demostrojani femijes si ta pertyp dhe ta haje.
  2. Pas provave te para mund te ofrohet edhe e kombinuar me ushqime te tjera, duke e shtypur dhe duke e perzier me kosin, ricotta ose ne pergatitjen e drithrave te ndryshme duke i perzier me to. Mund ti shtypni me pirun ose mund ti prini ne copa dhe tja hidhni siper drithrave dhe kosit.
  3. Lengu i qershise sygjerohet tu jepet prej 8 muaj duke qene nje frut i stines se veres, do te sherbente si nje leng shume i mire per te shuar etjen. Kujdes pa sheqer shtese, lengu te kete vetem embelsine e frutit.

Receten per lengun e qershise e gjeni KETU.

Lini një Përgjigje