Lëng Qershie

Kjo recetë vlen për bebet pas 8 muajve dhe të rriturit

Për të përgatitur këtë recetë ju nevojiten një dorë qershish të pjekura mirë, të embla.
▪Lajini mirë me ujë të bollshëm
▪I prini në dy pjesë duke larguar kështu dhe bërthamën e tyre. Do tju rekomandoja ti kartoni edhe lekuren sepse eshte e patretshme te femijet. Kujdes ti shihni mirë mos të jenë të kalbura apo të jenë krimba të vegjël. ⚠️ Mos i përdorni kategorikisht❎
▪ Për siguri konsumimi dhe për të përfituar një lëng me konsistencë mund ti zjeni në një janë të shkurtër 3 deri 4 minuta
▪Nga zierja hidhni qershitë e ziera në ujë të ftohtë që të ndalohet aty procesi i zierjes
▪Më pas shtoni lëngun e zier të qershive në një enë apo shishe biberoni
▪Përpara konsumimitju duhet ti kulloni qershisë dhe në shishen e biberonit të mbetet vetëm lëngu
▪Lereni të ftohet lëngu deri në temperaturën ambjenti si fillim dhe më pas mund ta vendosni edhe ne frigoriferë për ta konsumuar të freskët

One Comment

  1. Pingback: Qershia – Receta BABY

Lini një Përgjigje