TAVE ME LULELAKER, MAKARONA & DJATH

Mosha 10-12M+

🛒Perberesit

◽️Per salcen e lulelakres me djath:
2 thelpij hudhra, te shtypura
3 degeza trumez te fresket
2 gjethe dafine
1 lulelaker e coptuar ne bukla te vogla
3 luge te medha vaj ulliri
1 kup djath te bute te grire
1 kup djath cheddar
2 luge caj mustard
1 luge caj kripe Himalaya te trash
1/4 luge caj piper i zi (sipas deshires)

◻️Per makaronat me djath:
1 pako pasta xhixhivalle (tubo te vogla)
2 luge te medha gjalp pa kripe te shkrire
1 kup Buke te grire
1/2 kup Djath parmigiano te grire

◾️Pergatitja per salcen e lulelakres me djath👩🏻‍🍳

 1. Parangrohni furren ne nje temp 400°F (200 grad). Lyeni nje tav me gjalp dhe vendoseni brenda ne furre te ngrohet.
 2. Zieni lulelakren jo plotesisht ne une me pak kripe.
 3. Shtoni hudhrat, gjethet e dafines, trumezen dhe i zieni per 5 minuta te mbuluar me uje.
 4. Shtoni me pas lulelakren dhe e zieni derisa piruni ta depertoj 7 deri 10 minuta. E kulloni ne nje ene tjeter ujin e lulelakres mos e hidhni poshte.
 5. Kalojeni lulelakren ne nje blender ku ti shtoni edhe vajin e ullirit dhe pak nga lengu me errezat qe ruajtet rreth 3/4 e nje kupe. I bluani sa me imet. Perreth 1 minute e gjysem.
 6. Shtoni djathin cheddar, mustarden, kripe dhe piper nese do perdorni dhe perzieni sebashku.

◾️Per makaronat me djath 🍝🧀:

 1. Zieni makaronat sipas kohes qe udhezojen ne paketim. Keshillojen sa me aldente.
 2. Nderkohe perzieni ne nje ene gjalpin e shkrire me buken e grire.
 3. Kulloni pastat dhe perzieni me to errezat dhe hudhren.
 4. Shtoni makaronat ne salcen e lulelakres se pergatitur me pare.
 5. Perzierjen e vendosni te tava e nxehur paraprakisht ne furre. Shtoni siper taves buken e grire te perzier me gjalpin e shkrire. Gjithashtu hidhni siper te shperndare edhe djathin parmigiano.
 6. Futeni taven te piqet ne furre derisa te marr nje ngjyre kafe te lehte ne siperfaqe rreth 15 deri 20 minuta.

By @receta_baby

Vlerësim: 5 nga 5.

Lini një Përgjigje