‘Cokollata’ me Fruta

Prej moshes 10-12M+ Ato qe jane vetem me fruta dhe me sheqer ekologjik/bimor.

Pas moshes 12M+ Te gjitha llojet

Cokollata me fruta

Per pergatitjen e ketyre te ashtu quajtura cokollata me fruta nuk ju duhen me shume se 3 perberes per rastin me te thjeshte. Pergatitjen e tyre e kemi vet ne ne dore ne baze te preferencave te femijes, Por menyren do tjua mesoj une si ti beni. 

Nje tjeter avantazh eshte qe edhe sasine dhe llojin e sheqeri e kemi ne ne dore per te perdorur aq sa mendojme qe femijes sone nuk i ven dem ose mund tja zevendesojme me sheqer bimor/ekologjik.

Perberesit:

7dl fruta te fresketa

3 luge te vogla sheqer ekologjikluge caji sheqer vanilje (zgjidhje

Pergatitja:

I prisni frutat te copa duke u hekur lekuren (opsionale ne kete rast) dhe berthamat nese kane.

I vendosni te gjitha ne nje blender, ne varesi sesi i ha femija juaj mund ti bluani shume imet Por edhe jo totalisht te bluara imet e rendesishme qe pureja te behet e trashe jo shume e ujshme.

Shtoni sheqeri ekologjik dhe sheqerin e vaniljeis dhe perzijeni sebashku.

Shtroni ne nje tave te hapur leter kuzhine dhe shtoni puren ne te dhe hapeni mire derisa te beni nje trashesi rreth 0.5-1 cm. 

E keni puren te pushoj 2 minuta dhe mblidheni rule letren e kuzhines me kujdes.

Ndizni furren ne 75 grad dhe futeni taven me rulen e pures per 6 ore. Do tju duket kohe e gjate Por temperatura eshte e ulet dhe ato duan pak kohe te thahen per tu bere si nje cokollate e vertete. 

Pasi i pjekim. I presim ne copa te barabarta sa jane te ngrohta akoma dhe u japim forma nga me te ndryshme nese deshirojme.

Keni pergatitur keshtu 15-20 cope dhe i keni per nje kohe relativist te gjate.

Jane te shendetshme dhe nje zgjidhje e duhur per femijet tuaj.

Frutat e fresketa qe mund te perdorni jane: Boronica, manaferrat, mjeder, molla, mango, luleshtrydhe, frut pasjoni, kumbulla, fik, fruta pylli

Frutat e thata qe mund te perdorni: kajsi te thata, kumbulla te thata, hurma arabe, palafike, arra te ndryshme, fistiqe, lajthi

Lini një Përgjigje