Pilaf me Qiqra & Spinaq

Mosha 12-18M+
Nje recete e shijshme dhe shume e pelqyeshme per femijet.

Perberesit per 4 racione

 • 1 qepe
 • 200 gr spinaq
 • 150 gr qiqra
 • 3 luge te medha salce domate
 • 1 luge vegeta perimesh
 • 2 kupa oriz

Pergatitja

 • Qiqrat nese do i perdorni te gatshme, duhet te jene ekologjike ose mund ti pergatisni me perpara (i vendosni ne uje derisa te behen dyfishi i madhesise se tyre dhe i zieni derisa te zbuten mjaftueshem qe te therrmohen me
 • Qerrojme qepen, e presim imet dhe e kaverdisim ne nje tigan.
 • Hedhim qiqrat dhe i shtojme pak uje here pas here.
 • Shtojme salcen e domateve qe mund ta pergatisni edhe nga domate te fresketa.
 • I shtojme spinaqin dhe i leme rreth 15 minuta te ziejne me kapak te mbuluar.

Pergatitja e PILAFIT

Per dy kupa oriz ju duhet te ruani raportin 2lupa oriz me 4 kupa uje.

Ne receten e pergatitur jane perdorur 3 kupa uje dhe 1 kupe leng mish vici per ta bere me te shijshem dhe me te pasur me hekur e vitamina te tjera.

Vlerat e Spinaqit: E pasur me vitamine A, C, kalium, acid folik, fibra. Burim i vitamines E, B6, hekur, magnez, baker.

Lini një Përgjigje