Quinoa – info

Quinoa gjendet në tre forma kryesore: e kuqe, e zezë dhe e bardhë. Në pamje të parë ngjan me orizin, elbin dhe grurin. Por në të vërtetë bën pjesë në të njëjtën familje me spinaqin dhe rrepat.

Quinoa është e pasur me:

  • fibra, që favorizojnë aktivitetin tretes të organizmit.
  • antioksidantë
  • minerale si : fosfori, kalciumi, hekuri, zinku dhe fosfori.
  • acide yndyrore poli-të-pangoura ose të njohura si acidet yndyrore te shëndetshme.
  • vitamina të grupit B.
  • vitaminë C shumë e rëndësishme për imunitetin e femijve.
  • Kombinohet shume mire me bishtajoret, duke marrë një profil të proteinave me një vlerë shumë të ngjashme me atë të mishit.
  • Quinoa-n duhet ta lajmë përpara se ta përdorim.
  • për të gatuar quinoa-n ruhet raporti 1:2, pra 1 filxhan quinoa dhe 2 filxhan ujë.
  • Koha e pergatitjes: 12-15 minuta

@recetababy

Lini një Përgjigje