Koronavirus

Coronavirus – COVID-19:

 • Nëse përkujdeseni te merrni të gjitha masat, nuk ka nevojë për panikë. Nuk ka ndonjë ndryshim nga gripi sezonal, vecse perhapja e tij shume lehte ka bere qe te shperndahet shume shpejt mes popullsive.
 • Transmetohet nga njeriu te njeriu, nëpërmjet kollitjes, të folurit dhe në disa raste nga sipërfaqet e infektuara.
 • Simptomet kryesore: temperaturë, kollitje, frymëmarrje e rënduar dhe lodhje.
 • Nëse ndjeni ndonjërën nga këto simptoma, lajmrohuni menjëherë në Qendrat përgjegjëse për menaxhimin e kësaj sëmundjeje. Telefononi 127.
 • Statistikat tregojnë që fëmijët janë më të mbrojturit, ndërsa të rriturit me sëmundje kronike si dhe pleqtë mbi 80 vjeç, janë më të rrezikuarit.
 • ANTIBIOTIKËT NUK NDIHMOJNË!!!
 • Frutat dhe perimet, lëngjet, kollitja me vendosjen e dorës para gojës ose kollitja në pjesën e mbrendshme të krahut, përdorimi i maskës mbrojtëse, larja e duarve shpesh gjate dites e ulin rrezikun!
 • Shetitjet në ambulanca, spitale dhe qendra tregtare duhet ti SHMANGNI!

Fakte dhe këshilla

Në lidhje me virusin, parandalimin e virusit, simptomat e sëmundjes, kohën e izolimit, trajtimin dhe masat parandaluese.

Koronavirus deri më tani ka qene i panjohur dhe ka shkaktuar një shperndarje të vazhdueshëm të pneumonisë ne disa vende te ndryshme te botes. Përhapja filloi në qytetin metropolitik Wuhan të Provincës Hubei në Kinë në Dhjetor 2019, dhe virusi u identifikua nga autoritetet shëndetësore kineze në 7 Janar 2020.

Virusi i ri tani është emëruar COVID-19, dhe mund të shkaktojë infeksion të frymëmarrjes te njerëzit. Në shumë raste ka shkaktuar vetëm sëmundje të buta, por raportohen edhe raste të sëmundjes ne gjendje te rëndë dhe vdekje prej saj.

Shumica e personave të infektuar janë të lidhur me qytetin Wuhan në Kinën qendrore. Sëmundja është ngjitëse mes njerëzve dhe infeksioni është parë tek profesionistët e shëndetit dhe kontakte të tjera të ngushta. Gjithnjë e më shumë raste raportohen nga qytete të tjera kineze dhe vende të tjera, përfshirë tashme edhe Evropën.

Cfare duhet te dini

Coronavirusi nuk tregon ndonje shenje te simptomave per me shume se 14 dite. Keshtu qe disa smund te dine qe jane prekur / infektuar ase jo. Informacioni i fundit eshte qe periudha e inkubacionit mund te zgjase deri ne 28 dite para se te shfaqen simptomat e COVID 19.
Kur nje person fillon te kete temperature ose koll dhe shkon ne spital me vonese, mushkerite zakonisht shkojne deri ne 50 % me fibroze, dhe kjo eshte vone.
Ekspertet e Tajvanit na japin nje kontroll te lehte qe ne mund te bejme vete cdo mengjes. Mer fryme thelle dhe mbaje per 10 sekonda. Nese e bene kete me sukses pa kollitje, pa siklet, pa u sforcuar etj. Qe dmth se mushkerite nuk jane fibrose. Prandaj praktikisht kjo eshte nje indikacion. Ne kete kohe kritike mund ta kontrolloni veten tuaj cdo mengjes mundesisht ne nje ambjent te paster. Nese ju do te infektoheshit. Keshilla prej mjekeve japonez qe trajton e rastet med COVID-19.

Pse ?
Megjithese virusi vjen brenda ne goje, duhet te pini uje ose ndonje leng cdo 15 minuta, ne menyre qe te rrjedh direkt ne stomak. Kur kjo eshte ne stomak acidi i stomakut e mbyt virusin. Nese ti nuk pine mjaftushem uje ose lengje mund virusi te shkoj nepermjet frymemarjes direkt ne muskuj. Dhe kjo eshte shumeeeeee e rrezikshme.

Ndaj higjenen higjenen e duave ne cdo rast, teshtini ne rroba jo te duart. Shmangni ambjentet me shume njerez, mos i takoni njerezit kete periudhe duke u dhene dore.

 • Veprimi i nje virusi ulet kur ne bejme disa here banja ose vaske per me shume se 20 minuta.
 • Cdo 15 minuta duhet pire uje ose leng me vitamin C ose sode buke gargar pasi virusi nuk mbijeton dot ne prani te aciditetit te stomakut.
 • Shume e rendesishme marrja e PROBIOTIKEVE=LAKTOBACILLE psh:Bioflor,Enterogermina,Yovita (Lactobacille me ushqim keshilloj kosin,mollen dhe turshi)
 • VITAMINA C 4 Gram ne dite forcon imunitetin shoqeruar me ZINC DHE VITAMIN E,VITAMIN B6
 • Mqs menyra e te ushqyerit eshte e vetmja arme e forte qe kemi ne dore dhe forcimi i sistemit imunitar ul riskun per tu kontaminuar nga Coronavirus.
 • Ushqimet qe forcojne sistemin imunitar jane:
 • 1.Portokall,limon,lime,mango ananas,boronica,kivi
 • 2.Qepe dhe hudher
 • 3.Turmeric(pluhuri i verdhe ) ka vlera fantastike.Po ju tregoj menyren si ta beni nje pije te tille:qumesht bajame ose soya(qumesht lope) me nje maje luge turmeric, 1 luge caji mjalt,kanelle dhe piper i zi pluhur.
 • 4.Brokoli dhe karrota
 • 5.Speci i kuq jeshil ka me shume vitamin C se cdo perim tjeter.
 • 6.Fara te zeza,qiqra, bajame Cashew (mje diete me fibra rrit imunitetin)
 • 7.Per dezinfektimin e gojes te perdoret Chlorexidin collutor,gargar me sode buke dhe uthull,raki,mbajtja e shkopave te karafilit ose karamele Halls.
 • 8.Supa me leng mishi ose pule,lengu i mishit nje gote te pihet me pak kripe dhe limon per ti dhene shije rrit dhe forcon imunitetin nepermjet purinave.
 • 9.Spinaqi,kerpudha dhe patatja e embel.
 • 10.Frutat e detit sidomos midhjet
 • 11.Mish pule,veze 2 cope cdo dite,qumesht kos e djathe.
 • 12.Herbs te tjere qe forcojne imunitetin dhe kane efekt antioksidant te fuqishem:
 • -SPIRULINA
 • -ECHINACEA
 • -SHAFRANI INDISE
 • -Caj jeshil ose Green Tea
 • -TURMERIC
 • -MORINGA
 • -GINGER
 • -CHAI TEA LATE
 • 13.Omega 3,6,9
 • 14.Qumesht blete
 • 15.Gjumi i drekes shume i rendesishem
 • 16.Mos pini duhan
 • 17.Jo alkool rrit rriskun per tu kontaminuar
 • 18.Vaksina e gripit te thjeshte te behet ne mengjes imiton ciklin cirkadian.
 • 19.Ajrosja ne ajer te paster dhe marrja e rrezeve te diellit forcon sistemin imunitar
 • 20.Aktiviteti fizik.

Lini një Përgjigje