4. Mengjesi me Perime

Mosha 10M+

Recetë per te gjitha vaktet, sasia: 2 racione (vakte)

Përgatitja e recetes per 2 racione (vakte)

  • Ne fillim kaverdisim gjysmën e qepes me 1 luge vaj ulliri, derisa te marr nje ngjyre lehte te arte.
  • Shtojme brokolin në copa të vogla te qepa dhe i kaverdisim sebashku derisa te zbutet pak.
  • I shtojmë gjysem gote uje gjate kaverdisjes.
  • Kur qepa dhe brokoli jane zbutur, shtojmë tersheren e 1 filxhan qumesht (per mosha te ndryshme perdoret qumshti qe i jepni femijes, formule, ose qumesht lope apo dele)
  • Shtojmë djathin me pas, farat chia, dhe spinaqin te grire imet.
  • I perziejmë sebashku dhe i skuqim ne tigan me vaj ose i pjekim ne furre nese nuk i deshironi me shume yndyre.

Lini një Përgjigje