7. Dreka – Supe me Perime & Peshk

 • Mosha 8M+ (ne mikser te gjitha)
 • Mosha 10M + (ne mikser peshku me perimet por jo Makaronat)

Përbërësit e recetës:

 • 1/4 Spec i kuq🌶
 • 1/4 Qepe e thate (e njome)
 • 20 g Spinaq🌱
 • 30 g kungull i embel 🎃
 • 10 g Pastinak (opsionale)
 • 1 Karrotë mesatare 🥕
 • 1 luge te vogel vaj ulliri
 • 1 lugë kafe limon 🍋
 • 1 filxhan Makarona te vogla
 • 30 g peshk Salmon ose (1 peshk te vogel)

Përgatitja e recetës:

 1. Lani, pastroni perimet dhe i prisni ne copa të vogla
 2. Në nje enë hidhni 1 luge te vogel vaj ulliri dhe kaverdisni 2 minuta nga secila ane peshkun dhe me pas shtoni me rradhe, qepen te paren (edhe te njoma), karroten, kungullin e ëmbël, specin, kaverdisinite gjitha sebashku rreth 5 minuta
 3. Shtoni uje te vaket derisa te mbulohen te gjitha perimet dhe i lini te ziejnë sebashku rreth 10 minuta, 3 minutat e fundit hidhni spinaqin, pastaj i hiqni te gjitha perimet ne nje ene sebashku me pak nga lëngu i zier dhe i punoni me mikser
 4. Shtoni makaronat, leri te ziejnë sebashku per 10 minuta.
 5. Pasi te ziejnë makaronat, puren e perimeve hidheni perseri te ena e makaronave me lengun dhe perzieji bashke.
 6. Lengu nje pjese do jete pakesuar dhe do jete përfituar nje supë me pak leng
 7. Pervirja mund te behet si ne foto ose edhe te përziera te gjithe përbërësit sebashku

Ju befte mire!

Lini një Përgjigje