Historia ime – e qumshtit per vajzen time

Te dashura nena, historia ime eshte kjo…

Une kam lindur vajzen 2kg e 400 g. Mbas 2 ditesh ajo u be 2kg e 200g. Dhe fillova ti jepja qumesht gjiri por ishte shume e veshtire sepse ajo nuk kishte force per ta thithur. Qendrova ne spital per 10 dite ku i jepja edhe qumesht gjiri qe nxerrja me pump edhe qumesht formule. Kur dola prej spitalit vendosa ti jap vetem qumesht formule. Me thane qe ti jepja qumshtin PRE NAN STAGE2 deri sa ta arrin 3 kg. Dhe ashtu veprova por me kete qumesht menjehete u zu kaps dhe nuk mundte te kryente nevojen, ishte shume e veshtire, u ben 5 dite qe nuk e bente dhe e provoja me masazh ne bark duke ja shtyre kembet nga barku edhe shkova ne farmaci mora supozitor, me ate dilte por me shume veshtirsi.

Pasi u be 3kg dolem ne qumshtin NAN OPTIPOR1, fillova ti jap por nuk ndryshoi asgje. Ishte perseri kaps dhe me supozitor e çliroja mbas 24 oreve.
Provova ket qumsht rreth 3 jav dhe pash qe asgje spo ndryshon i tregova ONE dhe ai me tha ti jepja qumesht po te njejtes mark por vetem qe esht per keto probleme te kapsllekut qumshtin

NAN COMPLET COMFORT
Me kete qumesht ju hoq kapslleku dhe filloi te kryej nevoj cdo 2 dite, shume te lengshem dhe jeshile te forte.
Kete qumesht vajza ime e urrente kur i afroja bibironin i vinte te vjellte e largonte me gjuhe, acarohej, kete qumesht i kam dhene per 2 muaj rresht me shum veshtirsi, i mbaja duart e i mbuloja syte edhe me zor, kur me te vertete kishte shume uri ajo e pinte, me se shumti 80 ml cdo 3-4 ore.
Durimi me mbaroi se e shihja vajzen time qe kishte uri por nuk e donte ate qumesht dhe dje isha perseri tek ONE dhe pasi i tregova gjithe kete histori, me tha ti nderroja mareken e qumshtit qe i jap.

NUTRITION OMNEO. { APTAMIL OMNEO 1} ne Belgjik quhet dhe ja ndrrova majen e bibironit un perdor bibironin e MAM dhe koken e mora per +4 muaj qe te pi me shum sepse vajza nuk po mer kg sa duhet dhe jam ne merak per te edhe ket qumesht qe po ja jap ka te nejtat ilaqe mbrenda per te dal jasht po nuk e di ende a mund te kryej nevojen me ket qumesht dhe pse edhe ket qumesht nuk e don e refuzon e shtyn me gjuhe per mos me pi. Me fal per gjith ket koh qe ta mora po me te vetret jam ne stres te madh dhe nuk di se qfar te beje
P.s vajzes nuk i jap asgje tjeter veq qumshtit as qaj as uj. Dhe prej kur kam fillu ti jap qumesht formul ujin e kam bler dhe e kam nxehur por kur filloi ta refuzoj at qumesht thash ti beje me uj te blre por pa ja nxehur ne temperatur te dhomes por asgje nuk ndryshoi ajo prap nuk e donte.
Falemderit shum pres ndoje pergjigje nga ju ❤️

Te dashura nena, pres komentet tuaja!

One Comment

  1. E pse i hoqe gjirin apo pertoje? Nuk e di por t’i japesh femijes qumesht me zor edhe duke i mbyll syte edhe mbajt duart, eshte shenje psikopatie edhe dhune qe ti ushtron ndaj femijes.

Lini një Përgjigje