6. Dreka – Pure me Spinaq & Couscous

Mosha 8M – Nje recetë e fresket dhe shume e shendetshme

Per te përgatitur këtë recetë ju nevojiten:

  • 1 kup spinaq
  • 1 kup e vogel kos natyral
  • 1/2 avokado
  • 1 kup e vogel couscous
  • 1 lugë te vogel gjalp ose vaj ulliri

Përgatitja:

  1. Lani spinaqin dhe zijeni ne nje ene me uje per 5 min.
  2. Hidhni couscousin pas 5 minuta qe ka marr nje val spinaqi dhe lereni dhe 2 minuta te tjera te ziejnë bashke. Shtoni 1 luge te vogel gjalp ose vaj ulliri
  3. Hiqni enen nga zjarri, mbulojeni me kapak dhe lereni te pushoj dhe te ftohet njekohesisht
  4. E nje ene hidhni kosin dhe avokadon ne copa te vogla. Përdorni 2 minuta mikserin per ti perzier sebashku.
  5. pasi te jete ftohur couscousi me spinaqin bashkojeni me perzierjen e kosit me avokadon dhe jepjani femijes

Lini një Përgjigje