Krem Supe me Mish Pule dhe Asparag

MOSHA: 7M+

Ashparges eshte ushqimi perfekt per 《finger food》, per shkak te formes se tij lehtesisht per tu mbajtur nga nje dore e vogel femije.

Ashparges permban vitaminen C, B dhe fibra. Eshte edhe nje burim i mire me hekur, kalcium dhe vitamine A.

Mosha kur i prezantohet ashparagu fëmijës duhet te jete 8 deri 10 Muajsh.

Ka shume menyra per te përgatitur ashparagun per femijet. Disa jane:

  • Pure ashparagu
  • Te ziera
  • Te pjekura ne furre

Receta me ashparag ka si perberes:

  • Mish pule (nga te gjitha pjesët e pules)
  • 1 kokerr patate
  • 1 lugë te madhe kos natyral
  • 1 lugë te vogel vaj ulliri
  • Borzilok sipas deshires

I ziejme perberesit sebashku, pervec kosit qe ja hedhim 2 minuta perpara se ta heqim tenxheren nga zjarri.

Përdorim mikserin per te përfituar kremin e supes te perbere prej mishit te pules, ashparagut dhe patates.

Per me shume shije i shtoni 1 luge te vogel vaj dhe pak Borzilok sipas dëshirës.

Ju befte mire!

Lini një Përgjigje