Dreka 1 – SUPE ME PERIME

Mosha 7+: Supe me Perime

Përbërësit:

  • Mish pule të fresket (1 cope e vogel)🍗
  • Patate e ëmbël (1 copë)🥔
  • Kungull i ëmbël/I cerdhe ose sic quhet kungull amerikan 🎃
  • Spec te kuq (2 rrathe)🌶
  • Makarona te vogla
  • Vaj ulliri ekstra te vegjel (1 luge te vogel 🥄)
  • Djath parmigiano (sipas deshires)

Pergatitja:

  • Zijme per 30 min mishin e pules.
  • Me pas i shtojme pak patate te embel
  • 1/2 nga kungulli amerikan (i verdhe)
  • 2 rrathe speci te kuq
  • Zijne te gjitha sebashku per 20 min dhe 5 min para se ta heqim i hedhim pak makarona per bebe (psh plasmon).
  • I heqim i fusim ne blender dhe i shtojmë dhe mishin e pules te zier me pare
  • I shtojme dhe pak djathe parmixhano
  • Pasi jane bere pure i hedhim 1 luge te vogel vaj ulliri ekstra te virgjer.

One Comment

  1. Djathi parmigiano duhet te jete cilesor ose mund te perdoret djath bebe, te shkrihet ne supë pasi nxirret nga zjarri.

Lini një Përgjigje