Pure Molle 🍎

Pergatitja e pures se molles per provat e para te femijes 4 deri 6 muajsh.

 1. Zgjidhni nje molle te kuqe mesatare mundesisht ekologjike
 2. Lajeni, qerrojeni, prijeni ne copa te vogla
 3. I zieni perreth 10 min ne nje tenxhere me gjysem gote uje. (Ose me avull)
 4. Perdorni mikserin per ta bere pure te imet. Per ta bere pure ju duhet ti shtoni pak uje, perndeyshe do te jete e veshtire ta bluani imet. (Ne vend te ujit mund ti shtoni lengun qe mbeti nga zierja ose qumesht formule/gjiri)
 5. Provojani femijes 3 dite rresht, 2 deri 3 luge cdo dite ne oren 10 paradite.
 6. Nga dita e pare deri te dita e trere e proves mund edhe tja rrisni me nje luge.

Nje fillim i mbare eshte gjysma e punes, ndaj dhe nje menyre e duhur e prezantimit te ushqimit te femija eshte nje pune e bere shume mire per te krijuar baza te forta per ushqyerjen me tej.

Ripe red apple on a white background

7 Comments

 1. Pingback: Guida e Plote e Ushqyerjes se Femijes per Here te Pare – @recetababy – Receta BABY

 2. Pingback: Menu 6M – Java e dyte – Receta BABY

 3. Pingback: Ushqimi i Pare: Menu per 4-6-Muajsh – Receta BABY

 4. Pingback: Fruta & Perime – Receta BABY

 5. Pingback: Fruta & Perime - Receta BABY

 6. Pingback: Fruta & Perime - Naturetica Albania

 7. Pingback: Menu javore 7M+ - Receta BABY

Lini një Përgjigje