Si të mësoni fëmijën të hajë supën me metodën «Baby Led Weaning» ?

PËRGATITJA :

• Kavërdisim 150 gram mish viçi me pak gjalpë.

• Shtojmë 1 qepë të grirë hollë.

• I grijmë 2 thelpinj hudhra dhe vazhdojmë i kavërdisim derisa të zbutet qepa.

• Shtojmë 1 karrotë të prerë në copa.

• Më pas shtojmë 1 patate të prerë në kubik të vegjël.

• Shtohet vetëm 1/4 e një dege selino.

• 1/4 spec i verdhë dhe vazhdon të gjitha perimet i kavërdis duke shtuar shumë pak ujë gjatë kavërdisjes.

• Shton 2 lugë gjelle plotë me oriz normal dhe i mbulon me ujë (3 gota të plota ujë). Sasia e ujit të jetë 3 cm nga sipërfaqja e sipërme e perimeve.

SERVIRJA :

• Shtoni një lugë të vogël çaj vaj ulliri dhe disa pika limon për më shumë vlera dhe shije.

• Për kripën, mosha 10M mund të përdorni djathë kaçkavall ose parmigiano.

Ju bëftë mirë!

Nëse ju pëlqeu kjo recetë, mos harro ta bësh SHARE me një nënë tjetër.

Koment nëse do ia përgatisësh dhe ti femijes dhe do provosh ta hajë me copa buke me të ngjyer.

Lini një Përgjigje