TËRSHËRË ME SPINAQ & MOLLË 

Mosha 7-8M+

Kohëzgjatja 10 minuta

Sasia 1 vakt

PËRBËRËSIT :

  • 100 g tërshërë
  • 150ml ujë të vakët ose qumësht bimor
  • 1/2 mollë
  • 3-4 kokrra manaferra (dekor sipër)
  • 1 dorë baby spinach
  • 1 lugë e vogël gjalp

Përgatitja e pures së mollës me spinaq :

1. Qërroni lëkurën e mollës dhe e prisni në copëza të vogla dhe i hidhni në një tenxhere.

2. Në tenxhere hidhni 150 ml ujë dhe vendoseni të ziej copat e mollës të ziejnë së bashku me sasinë e spinaqit përreth 10 minuta.

3. Pasi të kenë zier përdorni mikserin t’i bëni pure.

Tërshërën mund ta zieni së bashku me mollën dhe spinaqin, por edhe mënjanë. Mund ta vendosni ju nëse keni më shumë kohë në dispozicion. (Shiko dhe recetat e mëparshme për përgatitjen e tërshërës).

4. Shtoni lugën e gjalpit duke i përzier me tërshërën.

Për dekor e ngjyra, vendosni manaferrat sipër në pjatë.

Nëse ju pëlqeu kjo recetë, mos harro ta bësh SHARE me një nënë tjetër.

Lini një Përgjigje