Supë me thjerrëza të verdha me mish viçi

Mosha 10M+ (10M teksturë kokrrizore)

Kohëzgjatja  40 minuta

Sasia 4 racione

PËRBËRËSIT:

 • 2 domate mesatare të buta 
 • 1 qepë e vogël 
 • 150 gr mish viçi tule
 • 1/2 spec i kuq 
 • 1/2 spec i verdhë
 • 2 thelpinj hudhër 
 • 1 karrotë
 • 1/4 degë selino
 • 1 filxhan çaj (20 gram) spinaq 
 • 1 lugë vaj luledielli
 • 1 lugë të vogël djathë parmigiano

PËRGATITJA për 4 racione

• Vendosim thjerrëzat e verdha 30 min ose 1 orë përpara në ujë të zbruhen.

• Kavërdisim 150 gram mish viçi me pak gjalpë.

• Shtojmë 1 qepë të grirë hollë.

• I grijmë 2 thelpinj hudhra dhe vazhdojmë i kavërdisim derisa të zbutet qepa.

• Shtohet vetëm 1/4 e një dege selino.

• 1/2 spec të verdhë dhe 1/2 spec të kuq dhe vazhdon të gjitha perimet i kavërdis duke shtuar shumë pak ujë gjatë kavërdisjes.

• Grini dy domate mesatare në rende (pa fara dhe lëkurë) shtojani duke vazhduar kavërdisjen.

• Shtoni 150 gram thjerrëza të verdha dhe i mbulon me ujë (3 e 1/2 gota me ujë).

• Grini me rende një karrotë dhe hidhjani gjatë zierjes.

• Shtoni edhe një filxhan çaji spinaq (ose 20 gram) në 10 minutat e fundit.

• Lëreni të ziej me kapak për 35 minuta derisa thjerrëzat të fillojnë të zbuten mjaftueshëm.

Servirja

• Shtoni një lugë të vogël çaj vaj ulliri dhe disa pika limon për më shumë vlera dhe shije.

• Për kripën për moshën 10M mund të përdorni djathë kaçkavall ose parmigiano.

Ju bëftë mirë!

Nëse ju pëlqeu kjo recetë, mos harro ta bësh SHARE me një nënë tjetër.

Lini një Përgjigje