Fërgesë me speca dhe patëllxhan 

Mosha : 10M+

▪️Mosha për patëllxhan 10M+

▪️Mosha për domaten me fara e lëkurë 12M+

▪️Mosha për domaten në gatim 8M+

▪️Mosha për specin 8M+

▪️Mosha për djathin/gjizën 8M+

▪️Mosha për hudhrën në gatim 8M+

Kohëzgjatja : 15 minuta

PËRBËRËSIT :

  • 2 speca zile të kuq, të verdhë & jeshilë
  • 1 patëllxhan i vogël 
  • 3/4 thelpinj hudhër
  • Majdanoz
  • 1 vezë (nën 12M vetëm e verdha)
  • Djath ose gjizë 250 gr
  • 3 domate të freskëta 

PËRGATITJA :

1. Pastroni dhe prini në copa të vogla specat dhe i kaverdisni me pak vaj.

2. Shtoni patëllxhanin e prerë në kubik dhe hudhrat.

3. Qërojmë lëkurën dhe u heqim farat domateve. I grijmë në rende dhe i shtojmë në kavërdisje.

4. Shtojmë djathin e bardhë pa kripë (rikota, gjizë pa kripë).

5. Shtojmë pak majdanoz dhe 1 vezë (të verdhën për të lidhur fërgesën me mirë).

JU BËFTË MIRË!

  • Nëse jeni duke bërë pyetjen «A jam duke i dhënë vlerat ushqyese javore të nevojshme fëmijës tim?»
  •  Nëse do doje të kishe një menu posaçërisht për moshën e fëmijës tënd, për të mos u stresuar përditë duke kërkuar receta kudo?

✓ Zgjidhjen e gjen vetëm te @receta_baby

Blini librat:

▪️Guida e nisjes së ushqimit të ngurtë 4-6M

▪️Menuja ime 6-12M

▪️Libri me receta 12M+ & kalendari i tij

Receta me vlera ushqyese të balancuara për fëmijën tuaj, të bashkëshoqëruara me këshilla për çdo grupmoshë.

Rezervo:

🔳MENU JAVORE TË PERSONALIZUARA për ushqyerjen e fëmijëve. Sipas moshave dhe nevojës së fëmijës tuaj për vlera ushqyese.

🔳Receta për fëmijë LACTOSE & GLUTEN FREE.

Nëse jeni te interesuar për më tepër detaje, më shkruani në DM.

Nëse ju pëlqeu kjo recetë, mos harro ta bësh SHARE me një nënë tjetër.

Lini një Përgjigje