Recetë me Quinoa

Mosha : 12M+

PËRBËRËSIT :

1/4 cup (60g) quinoa e shpëlarë me ujë

1/2 cup (125ml) ujë

1 lugë çaj me vaj ulliri

1/2 cup fasule të ziera të errëta

1/2 cup me misër të zier

PËRGATITJA :

1. Në një enë të vogël hidhni quinoan me ujin dhe vendosini të ziejnë së bashku.

2. Zierja bëhet në temperatura të larta, jo në zjarr të ngadaltë (rreth 20 minuta), më pas quinoa është zier. Hiqeni dhe lëreni të mbuluar 10 minuta.

3. Në një tigan me zjarr mesatar hidhni vajin e ullirit dhe kavërdisni lehtë fasulet dhe misrin.

4. Hidhini në enën ku keni quinoan dhe i përzieni me të.

📌 Për shije mund t’i hidhni djathë të bardhë dele ose parmigiano.

Lini një Përgjigje