Femije qe hane pak apo femije Picky Eating?

Te jesh picky eater apo perzgjedhes ushqimi sic quhet ne shqip, nuk eshte e njejta gje me te hash pak sasi ushqim. Te qenurit picky eater ka te beje me ate qe eshte e trasheguar apo genetike. Per superngreniesit ose ngrenesit aventurier sic une i quaj, keta femije kane te zhvilluara shume mire shqisen e shijes, keta femije e shijojne shume ushqimin, por per ata femije qe shqisen e shijes e kane pak te zhvilluar, edhe ushqimin do ta shijojne shume pak ose ndonjehere edhe aspak. Per nga natyra njeriu eshte i prirur te kete nje skepticizem kundrejt cdo lloj shije qe shijon e tharte, per te parandaluar helmimin.

Duke qene se fruta e perime te vecanta shijojne tharte, duhet te familjarizohemi me shijen njehere perpara se ta pelqejme ate. Pas moshes 2 vjecare femijet mund te marrin shume neofobi, frike per te gjitha ushqimet e reja. Femijet qe jane super shijues por kane friken per te provuar ushqime te reja, behen gjithmone e me shume perzgjedhes, nese ato nuk marrin ndihme per tu familjarizuar me shijet.
Permes nje rutine te duhur, kujdesit kryesisht te vakteve kryesore dhe duke mos u shqetesuar ne ekstrem qe femija nuk po ha mjaftueshem ushqim, mund te largojme shqetesimet nga mosngrenia e ushqimit.

Problemet e ushqyerjes tek femijet mund te zhvillohen nese femija detyrohet te hane sasine qe prindrit pretendojne.

Fillo prej 6 muajve te femijes

Nje periudhe e rendesishme per zhvillimin e shijeve te femija eshte midis 6 deri 12 muajsh. Femijes duhet ti prezantohen shije te ndryshme ushqimesh me konsistenca dhe tekstura te ndryshme pergjate gjithe vitit te tij te pare te jetes.

Kryesisht femijet qe ushqehen me gji mund ti prezantohen prej 6 muajve shume shije te vecanta, nje pike prej tyre, si ushqime qe konsumon familja por gjithmone duke respektuar mos perdorimin e kripes apo sheqerit. Ne kete menyre fillon femija zhvillon shijet perpara se te filloj te ngrenin.

Nje keshille e mire eshte qe duhet ti prezantosh femijes ate ushqim qe ti do deshiroje qe femija juaj ta pelqente ta hante.

Ekspert te ndryshem te ushqimit sygjerojne qe qetesia dhe pozitiviteti rreth vaktit te ushqimit eshte shume i rendesishem qe nje femije te jete nje ngrenes i mire. Beni sa me shume vakte sebashku me femijen tuaj, duke krijuar nje ambient te kendshem. Jo gjithmone nje gjelle e ngrohteme luge apo me leng mund te jete alternativa me e mire e vaktit te femijes tuaj, por edhe disa perime te fresketa, me pak proshute e buke te lyer me krem djathi mund te jete nje vakt shume i mire per femijen tuaj.

Shume prinder kane shume frike nga reagimi i femijve ndaj ushqimeve aq sa pothuajse nuk guxojne te flasin perreth ushqimit te shendetshem. Femijet nuk e kuptojne perse duhet te hane mish dhe jo vetem pasta. Shpjegoni femijes qe ata duhet te hane mish per tu bere me te forte, dhe se ata smund te vrapojne dot shume nese do te hane vetem embelsira apo ushqime te pashendetshme.

Sekretet e te ngrenit

  • Ne pjaten e tyre duhet te kete gjithmone nje ushqim te tyre te preferuar
  • Porcionet ne pjate duhet te jene te vogla, bashkangjitur nje ushqim i ri
  • Ofro ushqime te shumellojshme ne tavoline, ku femija ti kete ne dispozicion per ti marr
  • Prindi duhet te jete shembull per femijen e vet me ushqimet qe konsumon
  • Ofroni vahzdimisht edhe nese femijet nuk i hane ato ushqime
  • Perfshni femijet tuaj ne procesin e gatimit dhe servirjes se ushqimit
  • Behuni te kendshem dhe kreativ ne pjatat e tyre

Punoi: @receta_baby

Lini një Përgjigje