Ruajtja e Lengut te Mishit per Femijet

E pergatitur per recetat e nje jave prej moshes 7M+ Dhe per cdo moshe tjeter ne vazhdim

Leng mishi per supe, gjelle, makarona me leng, pilar, pure etj. Lengu i mishit do te kontribuoj ne rritjen e hekurit ne gjak te femijes, kombinimi i tij edhe me vitamines C te disa perimeve do te bej qe sasia e hekurit ne te te perthithet shume mire.
Perdorni per kete 3-4 pika limon ne cdo recete.

Pergatitja

  • 100 gr mish vici tule
  • kocke nga vici
  • 1 krahe pule
  • 1 kofshe pule
  • 2.5 litra uje
  • 1 dege selino
  • 1 karrote e madhe

Keshille: Mund ta beni me te gjitha mishrat te perzier por edhe vec e vec ne seilin mish.

Pergatitja

  • Ne nje tenxhere hidhni mishrat te kaverdisen me 1 luge vaj.
  • Shtoni 2.5 litra uje dhe i lini te ziejne per 3 ore me kapak te thjeshte, ose 1.5 ore me tenxhere me presion.
  • Kur te kete kaluar 1 ore nga zierja, hapen kanalin me kujdes dhe shtoni perimet ne copa te medha


Kete sasi e perdorni pergjate gjithe javes, 3 deri 4 here ne jave ne receta te ndryshme. Ruskende ne frigorifer ne freski ne nje kavanoz qellimin me kapak.

Ju befte mire!

Lini një Përgjigje