Chipsa me Perime

Gatuaji chipsat apo patatinat ndryshe te femijve ne shtepi vet. Jane te thjeshta per ti pergatitur dhe te shijshme. Nese i keni perimet e freketa dhe perdorni vaj bimor per ti pergatitur dhe nje ene te pershtatshme, jeni duke bere nje super pune te shendetshme per femijen tuaj.

Per 2 racione

Misha 8 -12M+

Koha 20-40min

PERBERESIT

  • 1 patate e madhe
  • 1 karrote
  • 1 pastinak
  • 1 panxhar i kuq mesatar
  • 5dl vaj bimor

PERGATITJA

  1. Lani mire perimet, i thani mire dhe i qerroni.
  2. I prisni perimet te feta te holla, perdorni mundesisht prerese djathi pice qe ti beni sa me te holla fetat. I thani mire sepse uji dhe vaji nuk shkojne mire sebashku.
  3. Nxejeni mirevmire ne nje tigan dhe skuqni me rradh te gjitha perimet per pak minuta secilat feta. Mbato me nje Perime pastaj skuq tjetren derisa te jene bere krokante.

Keshille: Mos perdorni kripe, ofrojani femijes ne shijen e tyre originale, pas 12 muajve mund ti hidhni nje maj luge kripe Himalaya.

Lini një Përgjigje