Bullgur me Leng Mish Vici

Mosha 10M+

Perberesit:

 • 1 dl(100gr) bullgur
 • 100 gr mish vici
 • fara lini
 • vaj ulliri dhe gjalp bimor
 • gjysem koker qepe
 • 1 thelpij hudher
 • Domate qershi per shoqerim

Pergatitja:

 1. Zieni 1 ore mishin ne 400ml uje, gjate zierjes i shtoni mishit rigon e 1 maj luge kripe Himalaya.
 2. Ne nje tenxhere te thelle ne zjarr shkrini si fillim gjalpin dhe hidhni 1 dl bullgur, trazojeni dhe me pas shtoni 1 dl leng nga lengu i mishit te vicit qe keni zier.
 3. rreth 10 deri 15 minuta dhe bullguri eshte gati
 4. Prisni mishin te copa gjatesore te jene me te lehta qe femija ti marr edhe me dore.


Keshille: Servirini femijes nje pjate me bullgur dhe me mishin mbi te sebashku me disa domate qershi ne nje pjate afer, mund ti ndani ne dy pjese domatet te jete me e lehte per femijen ti konsumoj dhe servirjani gatimin femijes jo shume te nxehte.

Lini një Përgjigje