Cheesecake

Mosha 14M+

Cheesecake i shendetshme per femijet dhe te rritur

PERBERESIT

Per bazen:
150 gr biskota pa sheqer,
100 gr gjalp.

Per kremin:
Krem djathi
50 gr gjalp,
50 gr sheqer pluhur,
1 pustine vanilje.
Flutura pergatitet me pak recel kumbulle (te bere vete)
Dekori: qershi dhe bajame

PERGATITJA

  1. Ne fillim pergatisim bazen. Therrmojme biskotat ibashkojme me gjalpin e shkrire e vendosim ne tepsi dhe e leme te pushoje ne frigorifer per gjysem ore.
  2. Nderkohe bejme kremin, perziejme te gjithe perberesit: gjalpin, djathin, sheqerin dhe vaniljen me rrahes elektrik.
  3. Masen ja kalojme tepsise me biskota, sheshojme me nje spatul ose luge (ku e lagin pak me uje paraprakisht).
  4. Dekorojme: ne formen e flutures hedhim recelin, pastaj vendosim siper qershiat dhe bajamet.

Receta nga @recipes_by_ester #recipesbyester

Lini një Përgjigje