LOJRA ME FEMIJET NE SHTEPI

Disa sygjerime per lojra te ndryshme qe mund ti beni me femijet tuaj ne kete situate qe gjendeni gjithe diten me ta ne shtepi:

 • Te beni fllucka sapuni (ne nje shishe me uje shtoni sapun te lengshem dhe me nje kellef stilolapsi beni fllucka me femijet tuaj)
 • Te krijoni nje album nga figura te ndryshme revistash, te uleni me femijet ti prisni figurat, format, objektet edhe ti ngjisni ne nje format apo karton ose edhe ne nje fletore e te krijoni histori te fantazuara me to.
 • Te vizatoni njerez te ndryshem, duke mesuar te vizatoni ne fytyren e tyre syte, buzet, syzet, kapele, mjeker, mustaqe etj.
 • Te krijoni akuarium, ne nje tas qelqi te mbushur me uje, te vizatoni dhe ngjyrosni forma e lloje te ndryshme peshqish, ri lidhni me fije e ti vendosni ne akuarium. Te vizatoni korale shume ngjyreshe, bime te ndryshme, barishte ti vizatoni, ngjyrosni, prini me gershere e ti vendosni ne pjesen fundore te akuariumit te improvizuar.
 • Te luani me pantonime, te shkruani ne copa letrash fjale te ndryshme e ti vendosni ne nje kuti e secili nga familja te terheq nje leter e te perpiqet ta interpretoj ate sa me thjeshte te jete e mundur, qe te gjendet lehtesisht nga femijet (shkruani fjale ose objekte te thjeshta: topi, gershera, lulja, gota, libri etj)
 • Luani me peta, nese keni oborr mund ta vizatoni lojen aty e te luani sebashku, ne pamundesi te nje oborri mund ta areini ti beni vijat me nje nastro ne ngjyre te zeze (ngjites qe mbeshtillen kabujt elektrike.
 • Luani me makina duke i rreshtuar e duke i ngjitur me ngjites plastik per ti lidhur bashke e formuar nje tip treni te luani me femijet tuaj.
 • Te gatuani sebashku, ti fusni dhe femijet te pergatisin kulacka, biskota shtepie, te luajne me brum te bejne forma te ndryshme e ti piqni dhe shijoni sebashku me pjesen tjeter te familjes.
 • Mund te luani duke ndertuar kasolle, merrni batanie, jasteqe, karike dhe ndertoni nje kasolle edhe ftoni gjithe familjen te hani patatina apo fruta sebashku brenda kasolles.
 • Te dilni ne kopeshtin e shtepise dhe te mblidhni gjethe, gurje, lule cdo gje interesante edhe te numeroni kush ka mbledhur me shume. Mund ti rendisni sipas madhesise dhe ngjyrave.
 • Luani nje loje per te mesuar mbi bakteriet, psh ne nje pjate me pak uje hidhni erreza te nddryshme dhe provoni me femijen tuaj te prekni ujin, do shihni sesa pis behet gishti apo dora juaj, shkoni e lani me sapun per te pare sesi lahen duart per ti mbajtur larg baktereve. (Ne sensibilizim edhe me situaten e koronavirusit) 😉.
 • Luani me letra spathi
 • Luani me kokafshehti
 • Luani me sende te cilat i vendosni te gjitha mbi tavoline dhe i thoni femijes te mbyll syte, nderkohe qe femija nuk sheh, merrni vetem nje nga sendet mbi tavoline fsheheni dhe i kerkoni femijes ta gjej cfare sendi mungon, qe ta gjej.
 • Luani me monedha, vendoseni monedhen ne nje pjate me miell dhe i lidhni duart pas, monedhen perpiquni ta kapni me goje. Kjo eshte nje loje argetuese, pasi do shkaktoj dhe shume humor.
 • Luani me birila me top, perdorni shishet plastike bosh qe ju gjenden ne shtepi, e me nje top te vogel perpiquni ti rrezoni prej nje largesie 1-2 metra.
 • Tullumbace te ndryshme i mbushni me produkte te ndryshme: sheqer, oriz, makarona te vogla, qiqra, fasule etj , ua lidhni gryken seciles dhe vendosjani ne nje tavoline femijes dhe i kerkoni qe ti gjej cfare jane secila duke i prekur nga jashte.
 • Mund te krijoni lorja me top, apo ponpong ne tavolinat e bukes me mjete te ndryshme rrethanore.
 • Nese keni ballkon apo kopesht perpara shtepise, mund te luani me femijet tuaj me te kapura, me litar apo qofte edhe te dilni ne nje tip shetitjw te vogel sa per te marr pak ajer te paster.

Lini një Përgjigje