5 gjera qe duhet tja thuash vetes cdo dite

Vet besimi – Besimi te vetvetja

Kenaqu me ate cka te ka dhene jeta dhe fito me shume vetbesim per veten dhe jeten tende.

A eshte vetbesimi yt ne nivelin ku duhet? Shume prej nesh vijne e vene verdalle te pa kenaqur, nga vetja por edhe nga vet eksistenca e tyre. Ky eshte nje rezultat i asaj qe ti mendon apo asaj cfare ke ti ne fokus per jeten tende. Per sa kohe je ti ai qe mund te kontrollosh mendimet e tua, je ti gjithashtu ai qe mund ta ndryshosh ate. Prandaj eshte e rendesishme qe ti te mendosh ne menyren e duhur.

Qendrueshmeria ne te dashurin e vetvetes eshte si qumeshti ne frigorifer. Ndaj duhet ta trajnojme kete ndjenje te vetja ne menyre qe te mund te perballemi edhe me gjerat negative edhe ato pozitivet qe ndodhin ne jeten tone.

Me fjale te tjera kjo lloj ndjene tek ne vjen duke u perkeqesuar persakohe ne harrojme te kujdesemi per te. Dashuria per veten duhet trajnuar dhe miremajtur.

1. Kete gje e kam bere mire sot

 • Eshte e rendesishme qe ti kushtosh cdo dite pak kohe vetes tende qe ti japesh vetes mundesi qe te kuptosh tek vetja cfare mendon se e ke mire, madje ta kthesh kete kohe ne nje rutine te pernatshme perpara gjumit.
 • Mund te perdoresh nje fletore te vogel apo bllok ku te shenosh cdo gje qe mendon se e ke mire te vetja.
 • Mjaftojne te shkruash cdo nate tre gjera kryesore qe te kane pelqyer fjate asaj dite. Per shembull, more guximin ti thoje QE NUK JE DAKORT me mendimin e dikjt tjeter per nje situate te caktuar. Osee psh qe arrite te perfundoje dicka qe kishe frike se nuk do arrije ta dorezoje ne kohen e duhur etj.

Te shkruash 3 gjera pozitive qe ke bere gjate dites nuk te merr aspak kohe, vetem disa minuta dhe lehtesisht mund te kthehet kjo ne nje rutine te pernatshme. Duhet te dini qe mendimet pozitive jane ato te fundit qe te vijne ne mendje ne momentin qe shtriheni. Mbizoterojne me teper mendime nese i ke bere te gjitha detyrat e domosdoshme te asaj dite, madje te kujtohen ne kete kohe ato gjera qe i ke harruar pa bere, e te ndodh te cohesh prej krevatit e te vesh ti vendosesh ne vendin e vet.

Mbaj shenim 3 gjera pozitive cdo nate

2. Per kete gje jam falenderuese

 • Gjerat asnjehere nuk mund te ndryshojne automatikisht brenda nates, prandaj eshte shume e rendesishme te jeni te durueshem dhe njekohesisht te punoni rregullisht per kete.
 • Merr nje kohe te cakruar per te permbushur piken e pare si fillim, qe ta beni ate nje rutine te pernatshme tuajen. Vetem nese e arrini ta permbushni ate ndermerrni kete hap tjeter.
 • Pra nese i ke shkruar tre gjerat per te cilat ti je falenderuese gjate dites tende. Psh gjera te cilat lidhen me jeten tuaj, me ju personalisht.
 • Pavaresisht se ke shume gjera te cilat ty te stresojne, te merzisin, e garantuar qe ke dyfish gjera te tjera ne eten tende qe jane pozitive dhe mire. Mendou pak!

Por per fat te keq jane mendimet negarive ato qe mbizoterojne me shume tek ne dhe marrin koplet fokusin tone.

Por mendou nje cast e shiko pertej tyre, shiko sa gjera pozitive ke perreth ne jeten tende, me siguri jane te shumta.

3. Fokusohu te gjerat pozitive

 • Fokusi eshte shume i rendesishem.
 • Harro cdo gje negative ne jeten tende dhe fokusou te ato pozitivet, qe ke te vetja jote dhe jeta jote.
 • Nese zgjedh te qendrosh te negativet kjo do te ishte e ngjashme si mbjellja e nje fare te cilen ti e ujit shpesh derisa ajo rritet e behet gjithmone e me e madhe.
 • Mendimet negative kane edhe nje tendence te rriten shume me shpejt se ato pozitivet, prandaj duhet ti japesh rendesi kohes qe duhet ti kushtosh mendimeve te tua pozitive ne perfundim te dites tende.

4. Ti je gjithmone e bukur

 • Vetbesimi i ulet te vetja mund te lidhet edhe me dicka psh qe sju pelqen tek pamja juaj e jashtme.
 • Zakonisht te ne femrat kjo gje ndodh shpesh qe te kritikojme veten per pamjen tone madje deri ne detaje te vogla fare. Vecanerisht kjo nese kemi kilograme te teperta ne trupi tone psh.
 • Po menduam vetem per kete gje me siguri fara e vogel tashme do te jete bere nje “lule” e stermadhe tek ne.
 • Mjafton te qendroni para pasqyres dhe direkt e kemi rritur “lulen” qe mbart vetem kritika e ane aspak pozitive. Ketu duhet te thoni STOP!
 • Mos lejo mendimet negative te tejkalojne mbi ty, por menjehere ndryshoi ato duke kerkuar ane pozitive, sado te vogla te jene.
 • Askush nuk eshte perfekt, askush! Edhe ato apo ata qe ne revista, instagrame apo televizione duken perfekte te jeni te sigurta qe kane 100 kritikat e tyre per veten.
 • Ndaj perqendrou ne ato gjera qe pelqen me teper tek trupi yt, tek fytyra e shpirti jot.
SPEIL. SPEIL: Vi jenter kan være ekstremt kritiske til egen kropp. Her bør vi blir flinkere til å si stopp til de negative tankene, og heller bytte dem ut med positive tanker. Foto: PantherMedia / Yuri Arcurs
Pasqyre moj pasqyre

5. Kete gje e dua

 • Mundesia eshte shume e madhe qe te pakten te kesh menduar psh 《nuk dua te mos kem besim te vetja》apo 《sa do te doja te mos i kisha kaq te trasha kofshet》kjo menyre e te menduarit eshte pothuajse e zakonshme te te gjitha.
 • Problemi me kete eshte qe keto futen te mendimet negative te cilat nuk te cojne ne rrugen me te mire dhe per me teper jane fjale te cilat truri jone i perthith. Ajo gje qe truri regjistron ne kete rast jane fjalet 《 kofshe te trasha》dhe «mos besim te vetja».
 • Perpiqu te mos perdoresh fjalen mos, keshtu truri nuk fokusohet ne te por ne pjeset e tjera te mendimit tend me permbajtje pozitive. Eshte e rendesishme ajo cfare i themi trurit tone. Ne vend qe te mendojme per gjerat qe nuk do te donim ti kishim, duhet te fokusohemi te gjerat qe do donim te kemi.

Ndaj thuaj vetes sa me shpesh te dua, edhe do bej gjithmone me te miren per ta dashur perhere.

Gjithcka fillon duke dashur veten, ta pranosh veten me cdo “paperfeksion” qe ke. Te gjitha keto do te te drejtojne per te arritur gjithcka qe do ne jeten tende e ne personin tend. Tashme te eshte rritur vetbesimi!😉

Lini një Përgjigje