Petulla per Femije

Mosha 12M+

Perberesit

 • 400 gr miell
 • 200 ml qumesht
 • 40 gr gjalp
 • 40 gr sheqer ekologjik (sheqer bimor)
 • 20 gr lievito (pluhur pjekes)
 • 1 veze
 • 1 maj luge kripe Himalaya

Pergatitja e recetes

 1. Shtoni te qumeshti lieviton dhe 1 luge sheqer dhe i perzieni.
 2. Ne nje ene hidhni miellin, qumeshtin me lievitom te perzier, sheqerin, vezen dhe kripen Himalaya.
 3. Shkrini gjalpin dhe shtojani mases duke vazhduar e perzier derisa te krijohet masa e brumit.
 4. Lereni brumin e pergatitur te pushoje per 1 ore
 5. Ndajeni ne copa gjatesore dhe i rrotulloni duke formuar formen qe shihni ne figure.
 6. Mbulojini me nje rrobe dhe i lini te fryhen edhe per 30 min te tjera, pastaj i skuqni me vaj shume te nxehte.

I shoqeroni me fruta te ndryshme (banane🍌, luleshtrydhe🍓, boronica, pasion frut) dhe per zbukurim i pudrosni me sheqer pluhur (melis).

Ju befte mire 🥨!

Lini një Përgjigje