Myku ne goje te femijet

Simptomat e kërpudhave tek fëmija
Njollat ​​/ veshja e bardhë në pjesën e brendshme të buzëve / faqeve, mundësisht në gjuhë.
Skuqje apo flluska, pucrra te kuqe rreth gojes.
Pakënaqësi për tu ushqyer me gji / për të marrë ushqim dhe apo te pije dicka në gojë
Trajtimi i kërpudhave
Akullorja, limoni, uthulla ose boronica te egra nuk kanë asnjë efekt te kërpudhat dhe nuk duhet të përdoren si trajtim. Kjo është nje këshille. Mos i perdorni keto produkte si trajtues te mykut te femija.

Përpjekja për këshilla qe per produktet si kosi apo produkte te ngjashme, etj kini kujdes nuk rekomandohen për fëmijët nën dhjetë muaj. Mbi moshat 1 vjec duhen provuar si nje menyre per tu ushqyer e pranuar pak ushqim ne kete situate.

Trajtimi i duhur është i rëndësishëm nëse kërpudhat janë shqetësuese për ju ose fëmijën! Kontaktoni mjekun tuaj për trajtim te specializuar nese gjendja e femijes eshte shume kritike.

Cilat masa higjienike janë të rëndësishme për t’u ndjekur për të marrë efektin më të mirë nga trajtimi.

Masat qe duhet te marr nena per te luftuar e minimizuar mykun te femija

 • Nderoni shpesh recipetat nese ushqeni femijen me qumësht të gjirit pas çdo ushqyerje me gji. Shmangni ato gjatë natës.
 • Kontakti me veshje prej leshi me gjirin nese ushqeniu femijen me qumesht gjiri duhet të shmanget. Lani recipetat dhe peshqirët të paktën 60 gradë.
 • Kini kujdes me higjenën e duarve.
 • zijeni shpesh furçat e dhëmbëve për të paktën 10 minuta
 • Ju mund të zvogëloni konsumimin e sheqerit
 • Ju mund të pini produkte te qumshtit, sidomos ato qe permbajne enzima fermentuese (kos, kos i lengshem)
 • Mund të ushqeni me gji si zakonisht. Nëse pomponi dhe ngrini është e rëndësishme që qumështi të përdoret para se të përfundojë trajtimi për të shmangur ri-infeksionin e mundshëm kur kërpudhat qe më në fund janë zhdukur. Sepse qumeshti shume lehtesisht mund ta infektoj femijen serisht.

Kërpudha në gojën e fëmijës:

 • Lyeni gojën e foshnjës me solucion oral nistatin (Mycostatin®), 4 herë në ditë pas ushqyerjes me gji, të paktën 14 ditë. Përdorni tretësirë ne ​​gojë Mycostatin® pa sheqer. Sheqeri është i dobishëm për t’u rritur kërpudha. Përvoja ka treguar që përzierja që përmban sheqer ka një efekt më të dobët se kaq përzierje pa sheqer.
 • Nëse fëmija ka një shtresë të dukshme të bardhë / me pika në gojë, përpiqu ta heqësh këtë duke marrë pecete apo nape te paster të lagur. Ushtroni pak kompresion gishtit gjate pastrimit te gojes nga myku.
 • Përdorni një gisht ose kompresë për të aplikuar përzierjen në pjesën e brendshme të faqeve, mishrave të dhëmbëve dhe gjuhe.
 • Ziej cdo produkt biberoni apo luge, enesh personale te femijes 10 min çdo ditë.
 • Për disa fëmijë, trajtimi me tretësirë ​​oral Mycostatin nuk është i mjaftueshëm. Pastaj duhet të konsiderohet nëse fëmija duhet të mjekohet me flukonazol. Vlerësimi duhet të bëhet në konsultim me një pediatër.
 • Nese i shfaqen pucrra edhe rreth bebelinos duhet perdorur krem ​​Clotrimazole (Canesten®) 4 herë në ditë. Lëreni fëmijën te qendroi pa pelene nje cope perpara se tja vesh nje te re.

Lini një Përgjigje